ŁUCZYŃSKI, Stefan Bolesław.
Major rezerwy piechoty.

Pseudonimy: „Boryna”, „Jan”, „Karp”, „Kret”, „Stefan”, „Sawa” vel Jan Panecki.
Urodzony: 29 listopada 1904 r., w Drohobyczu.
Zmarł: ??.
Promocje:
Major (?).:
Kapitan.:
Porucznik.: 1 stycznia 1935 r.
Podporucznik.: ze starszeństwem z 1 września 1929 r.
Funkcje:
Służba wojskowa w Batalionie Podchorążych Piechoty.: ?? - ??
Przydział mobilizacyjny do 8 Pułku Piechoty (Lublin).: 1929 r.
Oficer w 15 Pułku Piechoty (Dęblin).: ?? - wrzesień 1939 r.
Członek organizacji "Racławice".: ?? - ??
Członek Polskiej Organizacji Zbrojnej (POZ).: ?? - marzec 1942 r.
Oficer do specjalnych poruczeń w Oddziale I Komendy Okręgu Kraków AK.: marzec 1942 - ??
Komendant Inspektoratu Rejonowego Mielec, Okręg Kraków AK.: 25 luty - 24 marca 1944 r.
Opinie:
Notatki:
W okresie międzywojennym uczęszczał na Seminarium Nauczycielskie. Służbę wojskową odbył w Batalionie Podchorążych Piechoty. Awansowany do stopnia podporucznika rezerwy piechoty ze starszeństwem z 1 września 1929 r., z przydziałem mobilizacyjnym do 8 pp. Leg. w Lublinie.
Po odbytych kolejnych ćwiczeniach wojskowych, w dniu 1 stycznia 1935 r., został awansowany do stopnia porucznika rezerwy. Ewidencyjnie podlegał PKU Puławy.
Do lata 1939 r., pracował jako nauczyciel w Szkole Powszechnej w Łaskarzewie. Latem tego roku został zmobilizowany do 15 pp. w Dęblinie. W jego szeregach brał udział w Wojnie Obronnej. Podczas okupacji niemieckiej był czynny w konspiracji.
Organizował zręby konspiracji SZP/ZWZ na terenie Łaskarzewa, skąd w grudniu 1939 r., zagrożony aresztowaniem wyjechał. Następnie działał w organizacji „Racławice”, potem w Polskiej Organizacji Zbrojnej (POZ).
Współorganizator POZ na Podkarpaciu. Po scaleniu POZ z AK, od marca 1942 r., był oficerem do specjalnych poruczeń w Oddziale I Komendy Okręgu Kraków AK.
W styczniu i lutym 1944 r., przeprowadził z polecenia płk Józefa Spychalskiego, Komendanta Okręgu Kraków AK, kontrolę na terenie Inspektoratu Rejonowego Mielec. W okresie od 25 lutego do 24 marca 1944 r., pełnił funkcję Komendanta Inspektoratu Rejonowego Mielec AK.
24 marca 1944 r., został aresztowany przez gestapo krakowskie, wraz z Komendantem Okręgu płk Józefem Spychalskim "Lutym" i szefem Oddziału I komendy Okręgu mjr Stefanem Sikorskim "Okoniem".
Odznaczenia m.in.:
|