BADACH-ROGOWSKI Józef, Cyryl.
Podpułkownik służby stałej piechoty.

Pseudonimy: „Czaharski”, „Skiba” vel Józef Rogowski.
Urodzony: 20 sierpnia 1910 r., w Maksymówce, powiat Zbaraż.
Zmarł: 8 lipca 1967 r., w Katowicach.
Promocje:
Podpułkownik: ze starszeństwem z 1 marca 1945 r.
Major.: 11 listopada 1944 r.
Kapitan.: 11 listopada 1941 r.
Porucznik.: 19 marca 1936 r., ze starszeństwem z 1 stycznia 1936 r.
Podporucznik.: 15 sierpnia 1933 r.
Funkcje:
Elew Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty w Rawie Ruskiej.: 1930 - 1931 r.
Elew Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi-Komorowie.: 1931 - 1933 r.
Dowódca plutonu w 3 Pułku Strzelców Podhalańskich (Bielsko).: 1933 - ??
Uczestnik kursu specjalistycznego dla oficerów łączności w Centrum Łączności w Zegrzu.: ?? - ??
Dowódca plutonu łączności w 3 Pułku Strzelców Podhalańskich.: ?? - wrzesień 1939 r.
Szef rejonu Dywersji Pozafrontowej na odcinku Bielsko-Bogumin.: ?? - ??
Zaprzysiężony w szeregi Służby Zwycięstwu Polski.: jesień 1939 r.
Dowódca Powiatu Chrzanów Służby Zwycięstwu Polski.: jesień 1939 - 1940 r.
Komendant Obwodu Chrzanów Związku Walki Zbrojnej.: luty 1940 - początek 1942 r.
Komendant Inspektoratu Rejonowego Katowice ZWZ-AK.: początek 1942 r.
Komendant Inspektoratu Rejonowego Sosnowiec AK.: lato 1942 - kwiecień 1943 r.
Dowódca Oddziału Partyzanckiego "Harnasie".: ?? - ??
Organizator zawiązki 3 Pułku Strzelców Podhalańskich AK.: 1944 r.
Przewodniczący Komisji Weryfikacyjnej ds. Okręgu Krakowskiego w Komisji ds. Likwidacji Armii Krajowej.: 1945 r.
Opinie:
Notatki:
Syn Władysława i Marii z domu Ciszkowicz. W 1930 r., ukończył II gimnazjum im. Juliusza Słowackiego, typu klasycznego w Tarnopolu. W latach 1930-1931 przebywał w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty w Rawie Ruskiej po ukończeniu, której jako wyróżniający się podchorąży, został skierowany do Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie koło Ostrowi Mazowieckiej, gdzie kształcił się w latach 1931-1933.
Po ukończeniu podchorążówki promowany, w dniu 15 sierpnia 1933 r., do stopnia podporucznika służby stałej piechoty z przydziałem do 3 Pułku Strzelców Podhalańskich w Bielsku na stanowisko dowódcy plutonu.
19 marca 1936 r., został awansowany do stopnia porucznika służby stałej piechoty, ze starszeństwem z 1 stycznia 1936 r. Przeszedł przeszkolenie na kursie specjalistycznym dla oficerów łączności w Centrum Łączności w Zegrzu koło Warszawy. Przez cały ten czas pełnił służbę w 3 psp., na stanowisku oficera łączności.
Później był wytypowany przez oficerów kontrwywiadu II Oddziału Sztabu Głównego do wykonywania zadań w ramach tzw. „Dywersji Pozafrontowej”. Przeszedł też stosowne przeszkolenie w tym kierunku.
Mianowany szefem Rejonu Dywersji Pozafrontowej na odcinku Bielsko - Bogumin. Organizator siatki Dywersji Pozafrontowej na wyznaczonym terenie. Organizacyjnie podlegał porucznikowi rezerwy J. Karolowi. Etatowo służył nadal w 3 psp. w Bielsku na stanowisku dowódcy plutonu łaczności.
W Wojnie Obronnej 1939 r., uczestniczył w szeregach 3 psp., na stanowisku oficera łączności pułku. Przeszedł szlak bojowy pułku od Bielska aż na Lubelszczyznę. Po rozwiązaniu pułku, w końcu września 1939 r. powrócił do Bielska a następnie wyjechał do Chrzanowa, gdzie mieszkała jego rodzina.
Od jesieni 1939 r. czynny w konspiracji SZP na terenie Zagłębia Dąbrowskiego. Należał do czołowych organizatorów sieci konspiracyjnej SZP a potem ZWZ. Był w tym czasie bliskim współpracownikiem Komendanta Podokręgu Zagłębie Dąbrowskie ZWZ, ppłk. Henryka Kowałówki.
Początkowo był Dowódcą Powiatowym SZP W Chrzanowie, a od lutego 1940 r. Komendantem Obwodu Chrzanów ZWZ/AK. 11 listopada 1941 r., otrzymał awans do stopnia kapitana służby stałej piechoty.
Od początku 1942 r. pełnił przejściowo funkcję Komendanta Inspektoratu Rejonowego ZWZ/AK Katowice. Od lata 1942 Komendant Inspektoratu Rejonowego Sosnowiec AK. Prowadził aktywną działalność konspiracyjną na podległym terenie. Poszukiwany przez gestapo wyjechał do Krakowa, skąd podejmował próby kierowania inspektoratem, co ostatecznie zakończyło się niepowodzeniem.
W maju 1943 r. został odwołany z funkcji i przekazany do dyspozycji Komendy Okręgu Kraków AK. Otrzymał nominację na organizatora i dowódcę oddziału partyzanckiego „Harnasie”. W ramach przygotowań do akcji „Burza” organizował zawiązki odtwarzanego w AK 3 psp. Brał udział w działaniach zbrojnych prowadzonych w czasie „Burzy” w rejonie Bielska.
11 listopada 1944 r., został awansowany do stopnia majora. Po rozwiązaniu Armii krajowej (19 stycznia 1945 r.) przebywał w Krakowie. Ujawnił się we wrześniu 1945 r., przed Komisją Likwidacyjną ds. AK w Krakowie. Pełnił w niej później funkcję Przewodniczącego Komisji Weryfikacyjnej ds. Okręgu Krakowskiego AK.
W latach następnych zamieszkał w Katowicach. Ukończył studia ekonomiczne i pracował w branży włókienniczej na kierowniczych stanowiskach. W październiku 1950 r., został aresztowany w Katowicach przez funkcjonariuszy miejscowego WUBP. Tymczasowo aresztowany przez WPR Katowice. W 1952 r., został skazany przez WSR Katowice na karę 15 lat więzienia.
Ze względu na stan zdrowia został, w roku 1955 warunkowo zwolniony. Po odzyskaniu wolności powrócił do Katowic, gdzie zamieszkał na stałe. Okrutne traktowanie podczas pobytu w aresztach UB i w śledztwie, a potem w więzieniach spowodowały u niego szereg chorób, które doprowadziły go do przedwczesnej śmierci. Zmarł dnia 8 lipca 1967 r., w Katowicach i tu został pochowany na miejscowym cmentarzu.
Był żonaty z Zofią-Stefanią Badach-Rogowską z domu Siara, żołnierzem ZWZ/AK. Miał córkę Barbarę i syna Wiesława-Bogumiła , lekarza (1942-2002 r.)
Odznaczenia m.in.:
Virtuti Militari V klasy,
Krzyż Walecznych (dwukrotnie),
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami.
Galeria.:

Józef Badach-Rogowski (drugi z lewej) z grupą radiowywiadu Kraków.

Grupa żołnierzy Oddziału "Harnasie". Trzeci od lewej dowódca oddziału Józef Badach-Rogowski.

Por. Józef Badach-Rogowski i Zofia Siara. Kraków wiosna 1938 r.

Por Badach Rogowski i Zofia Siara.

Por. Zofia Badach-Rogowska z domu Siara. Łączniczka Inspektoratu Sosnowiec.

Oddział "Harnasie". Pierwsza od prawej łączniczka Zofia Badach-Rogowska z domu Siara.
Dokumenty.:

Wniosek awansowy do stopnia podpułkownika służby stałej piechoty.

Zaświadczenie weryfikacyjne Zofii Badach.
Redakcja Dws-Xip.pl pragnie gorąco podziękować Panu Krzysztofowi Badach-Rogowskiemu za udostępnienie oraz zgodę na publikację powyższych zdjęć.
|