
HAŁACZEK, Leopold
Kapral rezerwy.

Pseudonimy: „Dolina”,„Góra”, „Herman”, „Tadek, vel Leopold Wala.
Urodzony: 29 września 1912 r., Bottrop - Westfalia, Niemcy.
Zginął: 14 sierpnia 1944 r., w egzekucji publicznej w Rychwałdzie.
Promocje:
Kapral.:
Funkcje:
Służba wojskowa w 15 Pułku Piechoty (Dęblin).: 1935 - 1936 r.
Słuchacz pułkowej szkoły podoficerskiej.: ?? - ??
Drużynowy w drużynie harcerskiej w Krzyżkowicach.: ?? - 1930 r.
Komendant Hufca w Rydułtowach (Chorągiew Śląska).: ?? - ??
Urzędnik w Kopalni Węgla Kamiennego "Charlotta" w Rydułtowych.: 1936 - ??
Organizator Szarych Szeregów w okolicach Rybnika.: 1939 - grudzień 1940 r.
Komendant Podinspektoratu Cieszyńsko-Zaolziańskiego.: maj 1941 - 26 stycznia 1943 r.
Opinie:
Notatki:
Kmdt Podinspektoratu Cieszyńsko - Zaolziańskiego ZWZ/AK V 1941- I 1943. Okręg Śląsk ZWZ/AK.
Mieszkał z rodzicami w Niemczech, skąd po zakończeniu I Wojny Światowej powrócił do Polski. Ojciec uczestniczył w Powstaniach Śląskich. Po ustanowieniu władzy polskiej w 1922 r., na terenie zamieszkania ojciec pracował jako urzędnik celny. Wychowany w duchu patriotyzmu wstąpił w 1927 r.,do harcerstwa.
W 1932 r., po ukończeniu 6 klasy gimnazjalnej przeniósł się do dwuletniej szkoły rolniczej w Rybniku, którą ukończył w 1934 r. W latach 1935 - 1936 odbywał służbę wojskową w 15 pp. w Dęblinie. Ukończył pułkową szkołę podoficerską w stopniu kaprala.
Był aktywnym działaczem harcerskim. Założyciel i drużynowy DH w Krzyżkowicach (do 1933 r.), potem Komendant Hufca w Rydułtowych (Chorągiew Śląska). Od 1936 r., pracował jako urzędnik w Kopalni Węgla Kamiennego „Charlotta” w Rydułtowych.
W okresie okupacji niemieckiej już od jesieni 1939 r., nawiązał kontakty z starszymi harcerzami i prowadził działalność konspiracyjną w rejonie Rybnika. Organizował Szare Szeregi.
18 grudnia 1940 r., został aresztowany w Rydułtowych i osadzony w więzieniu w Rybniku. Podczas wyprowadzania do pracy poza więzienie podjął udaną ucieczkę.
Ukrywał się w Jastrzębiu. Dział w konspiracji ZWZ. W maju 1941 r., został oddelegowany razem z Augustem Margiciokiem przez Komendanta Inspektoratu ZWZ/AK Rybnik ppor. rez. Wacława Kuboszka na teren Zaolzia, celem odbudowania tam struktur konspiracyjnych ZWZ.
Mianowany wówczas komendantem powstałej struktury Podinspektoratu ZWZ-AK Cieszyńsko-Zaolziańskiego w skład, którego wchodziły obwody: Jabłonków, Karwina, Cieszyn.
Jego poświęcenie i aktywna działalność na podległym terenie przyniosła pozytywne efekty. Udało mu się odbudować struktury konspiracyjne i uaktywnić ich działalność. Zdradzony przez agenta gestapo Edwarda Gałuszkę z Darkowa został aresztowany przez gestapo 26 stycznia 1943 r., na stacji kolejowej w Bystrzycy na Zaolziu.
Poddany okrutnemu śledztwu. Bity i torturowany nie zdradził tajemnic organizacyjnych. Po długotrwałym śledztwie został 14 sierpnia 1944 r., zamordowany w egzekucji publicznej w Rychwałdzie koło Żywca. W okresie swej działalności konspiracyjnej mieszkał dłuższy okres czasu w pensjonacie Ireny Laskowskiej niedaleko Rybnika, potem w Orłowej w okolicy Cieszyna.
Odznaczenia m.in.:
|