JURECKI, Franciszek.
Porucznik czasu wojny.

Pseudonimy: „Antek”, „Roman”, „Tatar”.
Urodzony: 4 października 1907 r., w Warszawie.
Zmarł: 28 sierpnia 1944 r., w Warszawie.
Promocje:
Porucznik.:
Podporucznik.:
Funkcje:
Komendant Inspektoratu Rejonowego nr I Podokręgu "Olsztyn", Obszaru nr 1 Warszawa.: czerwiec - grudzień 1940 r.
Oficer do zleceń specjalnych Komendanta Podokręgu "Olsztyn".: styczeń - czerwiec 1941 r.
Szef Oddziału III (Operacyjnego) w Komendzie Inspektoratu I Podokręgu "Olsztyn".: czerwiec - grudzień 1941 r.
Szef Kedywu w Komendzie Podokręgu Północ, Obszaru Warszawa AK.: styczeń 1943 - styczeń 1944 r.
Oficer w sztabie Kedywu Komendy Obszaru Warszawa AK.: ?? - ??
Adiutant dowódcy Zgrupowania "Radosław" (płk Jan Mazurkiewicz).: ?? - 28 sierpnia 1944 r.
Opinie:
Notatki:
Syn Józefa i Franciszki z Miłoszowskich. Dzieciństwo spędził w miejscowości Pszczółki, gmina Grudusk w powiecie Ciechanów. Po ukończeniu szkoły powszechnej kształcił się w Gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, gdzie w 1928 r., uzyskał świadectwo dojrzałości.
Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Nie posiadał stopnia oficerskiego. Do wybuchu wojny we wrześniu 1939 r., był pracownikiem samorządu terytorialnego w Warszawie. Podczas okupacji niemieckiej przebywał w rodzinnych stronach.
Czynny w konspiracji ZWZ na terenie Północnego Mazowsza. Bliski współpracownik por./kpt. Eugeniusza Filipowicza „Czajki” Komendanta Podokręgu Północnego ZWZ. Zatrudniony oficjalnie jako kierowca niemieckiego dyrektora cukrowni w Ciechanowie. Należał do czołowych organizatorów ZWZ na tym terenie.
Wykonał ogromną pracę organizacyjną w Rejencji Ciechanowskiej, którą wykonał dzięki swemu zatrudnieniu. Miał nieograniczone możliwości swobodnego poruszania się w terenie, co sprzyjało w prowadzeniu działalności konspiracyjnej. Organizator i Komendant Inspektoratu Rejonowego I Podokręgu Północnego Obszaru nr 1 Warszawa ZWZ, którym kierował w okresie od czerwca do grudnia 1940 r.
Następnie w okresie od stycznia do czerwca 1941 r., pełnił funkcję oficera do zleceń specjalnych Komendanta Podokręgu. W okresie od czerwca do grudnia 1941 r., był szefem Oddziału III (Operacyjno-Wyszkoleniowego) w sztabie Komendy Podokręgu Północne Mazowsze ZWZ-AK.
Awansowany do stopnia podporucznika czasu wojny, a później do stopnia porucznika czasu wojny. W okresie od stycznia 1943 do stycznia 1944 r., był szefem „Kedywu” Podokręgu. W 1944 r., przeniesiony do sztabu „Kedywu” Obszaru Warszawskiego AK.
W Powstaniu Warszawskim, w sierpniu 1944 r., był adiutantem płk. Jana Mazurkiewicza „Radosława”. Zginął 28 sierpnia 1944 r., w czasie bombardowania kwater oddziału mjr Wacława Janaszka „Bolka” na Starym Mieście przy ul. Franciszkańskiej, podczas ratowania zasypanych żołnierzy Batalionu AK „Czata 49”.
Żona Janina Jurecka.
Odznaczenia m.in.:
Virtuti Militari V klasy.
Krzyż Walecznych (dwukrotnie).
|