Nr ISSN 2082-7431
Serwis Polska Podziemna
Dział "Postacie".
KOWALSKI, Jan Marian.


KOWALSKI, Jan Marian.

Kapitan rezerwy piechoty. Inżynier leśnik.



Pseudonimy: „Jurand”, „Kuna”, „Marek”, vel Jan Bagiński.

Urodzony: 8 grudnia 1903 r.

Zmarł:


Promocje:

Kapitan.: 1943 r.
Porucznik.: 1 stycznia 1938 r.
Podporucznik.: 2 stycznia 1932 r.

Funkcje:

Służba wojskowa w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty.: ?? - ??
Członek Batalionu Kadrowego.: jesień 1939 r.
Komendant Rejonu Pabianice, Obwód Łask, Okręg Łódź ZWZ.: marzec 1940 - czerwiec 1941 r.
Komendant Obwodu Pabianice, Okręg Łódź ZWZ-AK.: czerwiec 1941 - 20 września 1942 r.
Komendant Obwodu Tomaszów Mazowiecki, Okręg Łódź AK.: listopad 1942 - kwiecień 1944 r.
P. o. Komendanta Inspektoratu Rejonowego Piotrków Trybunalski AK.: czerwiec - lipiec 1943 r.
Komendant Inspektoratu Rejonowego Piotrków Trybunalski AK.: kwiecień - 9 maja 1944 r. (aresztowany).

Opinie:

Notatki:

W okresie międzywojennym ukończył studia wyższe, uzyskując dyplom inżyniera leśnika. Odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy. 2 stycznia 1932 r., został awansowany do stopnia podporucznika rezerwy piechoty.
Po kolejnych ćwiczeniach, w dniu 1 stycznia 1938 r., otrzymał awans do stopnia porucznika rezerwy piechoty. Podczas okupacji niemieckiej był czynnym członkiem konspiracji niepodległościowym.

Początkowo działał w składzie Batalionu Kadrowego, utworzonego jesienią 1939 r., przez kapitana Zygmunta Janke "Waltera", potem w ZWZ-AK na terenie Pabianic. Od marca 1940 r., był Komendantem Rejonu Pabianice ZWZ, organizacyjnie wchodzącego w skład Obwodu Łask.
W czerwcu 1941 r., po utworzeniu Obwodu Pabianice ZWZ, który wszedł w skład Inspektoratu Łódzkiego ZWZ-AK, został mianowany komendantem tego obwodu.
Należał do grona wybitnych organizatorów konspiracyjnych. Przeprowadził na podległym terenie akcję scaleniową i włączył do ZWZ-AK kilku lokalnych organizacji konspiracyjnych. Zorganizował sztab obwodu.

Po aresztowaniach dokonanych przez gestapo wśród członków sztabu obwodu, sam bardzo mocno zagrożony przekazał w dniu 20 września 1942 r., funkcję Komendanta Obwodu podporucznikowi Borowiczowi.
W porozumieniu z inspektorem łódzkim przedostał się do Generalnej Guberni, po czym zameldował się u Komendanta Okręgu Łódź AK, od którego otrzymał rozkaz objęcia funkcji Komendanta Obwodu Tomaszów Mazowiecki AK.
Funkcję tą objął w listopadzie 1942 r. Mieszkał w Tomaszowie przy ul. Pirackiego, potem przy ul. Spalskiej. Bardzo aktywny konspirator. Na przełomie czerwca i lipca 1943 r., pełnił dodatkowo obowiązki Komendanta Inspektoratu Rejonowego Piotrkow Trybunalski AK.

W 1943 r., został awansowany do stopnia kapitana rezerwy piechoty. Zagrożony aresztowaniem, w kwietniu 1944 r., został odwołany z funkcji Komendanta Obwodu Tomaszów Mazowiecki i mianowany Komendantem Inspektoratu Rejonowego Piotrków Trybunalski AK. W dniu 9 maja 1944 r., został aresztowany przez gestapo i po krótkim śledztwie wysłany do KL Gross - Rosen. Obóz przeżył. Po wojnie powrócił do kraju. Dalsze losy nie są znane.

Odznaczenia m.in.:




powrót.


© copyright 2005 - 2007, Radosław ""Butryk"" Butryński
Design by Scypion