SASINOWSKI, Ksawery
Podporucznik czasu wojny

Pseudonimy: „Rybak”.
Urodzony: 2 października 1914 r., w Skarżynie Starym, powiat Zambrów.
Zmarł: 15 kwietnia 1946 r., zastrzelony w Łętownicy.
Promocje:
Podporucznik.: 1944 r.
Ogniomistrz.: ??
Plutonowy podchorąży.: ??
Funkcje:
Słuchacz Szkoły Podoficerskiej.: ?? - ??
Ogniomistrz w 18 Pułku Artylerii Lekkiej, 18 DP.: wrzesień 1939 r.
Jeden z organizatorów sieci SZP/ZWZ na Polesiu.: 1939/1940 r.
Zastępca dowódcy/komendanta SZP/ZWZ Okręgu Polesie.: czerwiec - sierpień 1940 r.
P. o. Komendant Okręgu Polesie ZWZ.: sierpień 1940 (?) - czerwiec 1941 r.
Komendant Bazy Łączności i Przerzutów w Komendzie Okręgu Białystok AK.: ?? - ??
Skarbnik Okręgu AK Białystok.: ?? - ??
Opinie:
Notatki:
Syn Hipolita i Emilii z Uścinowskich. Ukończył szkołę średnią. Odbył służbę wojskową, podczas której ukończył szkołę podoficerską w stopniu plutonowego artylerii. Podczas Wojny Obronnej 1939 r., walczył w stopniu ogniomistrza w szeregach 18 pal w składzie 18 DP. Z pułkiem tym przeszedł cały szlak bojowy. Podczas zawieruchy wrześniowej znalazł się na terenie Polesia, gdzie należał do pierwszych organizatorów konspiracji SZP/ZWZ na tym terenie.
W okresie od czerwca do sierpnia 1940 r., pełnił funkcję zastępcy komendanta Okręgu ZWZ Polesie mjra. Aleksandra Habiniaka „Kuźmy”, a po jego śmierci kierował jako p. o. komendanta siatką konspiracyjną ZWZ na Polesiu. W czerwcu 1941 r., został ujęty przez NKWD, ale podczas nalotów niemieckich samolotów po 21 czerwca 1941 r., udało mu się zbiec i powrócić na teren Białostocczyzny.
Czynny od 1942 w konspiracji AK na terenie Okręgu Białystok AK. Pełnił m. in. funkcję komendanta Bazy Łączności i Przerzutów, a następnie skarbnika Okręgu AK/AKO/DSZ WiN Białystok. Po tzw. „wyzwoleniu” mieszkał w Skarzynie Starym. U niego kwaterował płk Władysław Liniarski „Mścisław”, w specjalnie wybudowanym schronie.
W okresie od lutego do kwietnia 1945 r., ukrywał się razem z „Mścisławem” w schronie w lesie niedaleko miejscowości Zaremby Wielkie. Po aresztowaniu przez UB „Mścisława", w dniu 31 lipca 1945 r., mimo wezwań nowego dowództwa nie przekazał kasy komendy. W efekcie wezwań przekazał część pieniędzy bez księgi kasowej. Jednocześnie wyjechał do Warszawy do żony „Mścisława”, która czyniła przygotowania do wykupienia męża przekazując jej część pieniędzy. W związku z nie rozliczeniem się ppłk M. Świtalski powołał sąd, który skazał go na karę śmierci. Zastrzelony w 15 kwietnia 1946 r., w Łętowicy przez członków patrolu dyspozycyjnego.
Odznaczenia m.in.:
Virtuti Militari V klasy. nr 12 392;
Krzyż Walecznych (dwukrotnie).
|