ZAJĄCZEK, Edward.
Podporucznik rezerwy piechoty

Pseudonimy: "Wolf".
Urodzony: 7 września 1901 r., w Ślemieniu, powiat Żywiec.
Zmarł: 27 lutego 1942 r., w KL Auschwitz.
Promocje:
Podporucznik.:
Funkcje:
Służba wojskowa na kursie w Szkole Podchorążych Rezerwy Piechoty.: ?? - ??
Nauczyciel języka polskiego i historii w szkole powszechnej w Bielsku.: ?? - ??
Prezes Zarządu Okręgu Stronnictwa Narodowego na Śląsku.: ?? - wrzesień 1939 r.
Komendant Inspektoratu Rejonowego Bielsk, Okręg Śląsk ZWZ.: marzec - 12 listopada 1940 r.
Opinie:
Notatki:
Był synem urzędnika administracji dóbr Branickich w Suchej. Po ukończeniu szkoły ludowej kształcił się w Seminarium Nauczycielskim, gdzie w 1923 r., zdał maturę. Służbę wojskową odbył na kursie podchorążych piechoty. Następnie przez wiele lat pracował jako nauczyciel języka polskiego i historii w Bielsku.
Potem oddał się pracy dziennikarskiej i polityce. Należał do grona wybitnych działaczy Stronnictwa Narodowego na Śląsku. Do września 1939 r., był Prezesem Zarządu Okręgu SN Śląsk.
W okresie niemieckiej okupacji podjął działalność konspiracyjną. Działał w kierunku odbudowy struktur Stronnictwa Narodowego. W końcu 1939 r., nawiązał kontakty z por. Józefem Korolem "Starostą" organizatorem i pierwszym dowódcą wojewódzkim SZP, a następnie Komendantem Okręgu Śląsk ZWZ, przez którego w marcu 1940 r., został mianowany Komendantem Inspektoratu Rejonowego Bielsk ZWZ.
Organizator struktur inspektoratu bielskiego w skład, którego wchodziły wówczas Obwody: Bielsko, Wadowice i Żywiec. Prowadził aktywną działalność konspiracyjną na podległym terenie, gdzie znał wielu ludzi, których angażował do pracy konspiracyjnej. Pomagał w akcjach przerzutowych przez granicę ludziom zagrożonym. Był człowiekiem o wysokiej inteligencji i kulturze osobistej.
Aresztowany przez gestapo 12 listopada 1940 r., w Bielsku. Po ciężkim śledztwie, w dniu 18 grudnia 1940 r., został osadzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, gdzie go nadal katowano. Nie wydał nikogo. Zmarł 27 lutego 1942 r., w bunkrze głodowym KL Auschwitz.
Odznaczenia m.in.:
|