Zasady organizacji i działalności Powiatowego Komitetu Funduszu Obrony Narodowej
w latach 1936-1939.


Podstawową komórką FON był "Komitet Zbiórki Ofiar na Zakup sprzętu wojennego dla Armii Polskiej", obejmujący swoją działalnością terytorium powiatu i z siedzibą w mieście powiatowym.

W skład Komitetu Powiatowego wchodzili przedstawiciele instytucji gospodarczych, państwowych, duchowieństwa, organizacji społecznych a także osoby, które zgłosiły akces do komisji.
Do jego kompetencji należało:
- organizowanie zbiórki w powiecie za pomocą komitetów niższego stopnia
- gminnych i miejskich oraz tworzonych w miarę potrzeby podkomitetów:
     związkowych
     gromadzkich
     fabrycznych
     dzielnicowych,
Komitet Powiatowy, a także pozostałe komitety zajmowały się koordynacją działań na terenie powiatu w celu osiągnięcia jak najlepszego wyniku zbiórki.

Komitet Powiatowy na swoim pierwszym zebraniu organizacyjnym wyłaniał spośród siebie 3-osobowe Prezydium, Wydział Wykonawczy i sekcje z których się składał, a także Komisję Rewizyjną, (na tych samych zasadach były organizowane komitety miejskie i gminne a także ich Komitety Wykonawcze).

W skład Wydziału Wykonawczego wchodziło dwudziestu członków. Spośród nich wybierani byli: - przewodniczący
- dwóch zastępców
- sekretarz
- skarbnik.
Wydział ten podzielony był na następujace sekcje:
finansową,
imprez dochodowych,
organizacyjno-techniczną
propagandowo-prasową,
których skład personalny ustalany był na pierwszym zebraniu Wydziału Wykonawczego.

Zakres działalności sekcji był następujący:

- organizacyjno-techniczna.
  Zajmowała się ona organizacją wszystkich komitetów a także sprawowałą pieczę nad ich działaniem.

- propagandowo-prasowa.
  Do tej sekcji należało urządzanie odczytów, pogadanek, prelekcji itp. oraz informowanie prasy polskiej oraz opinii publicznej o wynikach   akcji

- finansowa.
  Jej przewodniczącym był mianowany z urzędu, skarbnik Wydziału Wykonawczego. Do jej kompetencji należało zbiórki pieniędzy oraz   prowadzeniem księgowości i rachunkowości Komitetu.

- imprez dochodowych.
  Sekcja ta zajmowała się organizacją imprez dochodowych na terenie powiatu jak zabawy, koncerty itp., a także udzielała komitetom   gminnym odpowiednich zaleceń i wskazówek odnośnie akcji imprezowej.

Przewodniczący poszczególnych sekcji automatycznie wchodzili w skład członków Wydziału Wykonawczego.

Komisja Rewizyjna złożona była z trzech osób i dwóch zastępców. Komisja ta zajmowała się sporządzaniem protokołów z przeprowadzonych kontroli, badaniem ksiąg oraz dowodów kasowych a także podawaniem do wiadomości publicznej wyników zbiórki. Czynności te komisja podejmowała po zakończeniu zbiórki.

Walne zebrania Komitetu Powiatowego zwoływane były w dwojaki sposób: na wniosek Wydziału Wykonawczego orz przez Prezydium Komitetu.

Na przedostatnim posiedzeniu, na wniosek Prezydium, zwoływane było Walne Zebranie Komitetu Powiatowego na którym odczytywano sprawozdanie z działalności. Z chwilą,kiedy zamierzony cel zbiórki został wykonany Komitet Powiatowy i niższe jego jednostki organizacyjne ulegały rozwiązaniu.


Źródło:
APK, UWK I, sygn. 8022, Organizacja Wojewódzkiego Komitetu F.O.N 1938-, s. 77-78.

Dziękujemy za opracowanie i udostepnienie w/w materiału - "Sindbadowi".



powrót do strony głównej


© Copyright 2007, "Sindbad"
Design by Scypion.