Mord w Podgajach.

Moderator: woj45

Awatar użytkownika
Butryk
Kapitan
Kapitan
Posty: 888
Rejestracja: 01 wrz 2010, 16:53
Lokalizacja: Wrocław
CONTACT:

Mord w Podgajach.

Post autor: Butryk »

Witam.

Kilka tygodni temu na łamach portalu pojawił się artykuł autorstwa prof. Andersa i Jürgena Fritza o mordzie dokonanym na grupie polskich jeńców wojennych we wsi Fledeborn (Podgaje).
Co prawda dyskusję na temat w/w artykułu udało się zainicjować na bratnim forum dws.org., ale nie wszyscy maja dostęp do tego forum, więc wypadałoby uruchomić dyskusję i tu.
Zacytuję w tym miejscu woja45, który na wspomnianym dws.org. umieścił taką oto adnotację:
Pierwszy, w kolejności ukazania się, jest artykuł autorstwa panów Andersa i Fritza zatytułowany: "Mord dokonany na polskich jeńcach wojennych we wsi Podgaje (Flederborn)"
Drugim tekstem są pamiętniki J. Kilitisa opatrzone wstępem pana Andersa a zatytułowane: "Fragmenty pamiętników Jūlijsa Ķīlītisa w trzech wersjach dotyczące działań w rejonie miejscowości Podgaje (Flederborn) między 31 stycznia a 03 lutego 1945 roku”
Oba materiały dużym stopniu uzupełniły i powiększyły wiedzę, a w niektórych aspektach rzuciły zupełnie nowe światło na te tragiczne wydarzenia dziejące się pod koniec stycznia i na początku lutego 1945 roku w Podgajach. Skondensowały i usystematyzowały wiele wiadomości zamieszczanych w różnych mediach.
Zwłaszcza, jeśli chodzi o „dwie bitwy” stoczone 31.01.45 roku przez jednostki polskie. Myślę też, że dość skutecznie podważyły tezę o spaleniu jeńców żywcem.
Nie dały natomiast -przynajmniej według mnie - jednoznacznej odpowiedzi na podstawowe pytanie: kto popełnił zbrodnię na polskich żołnierzach?
Autorzy artykułu dość usilnie i jednoznacznie wskazują na holenderskich żołnierzy z 2 batalion 48 pułku „General Seyffardt” i ich dowódcę ówczesnego SS-Hauptsturmführerera Friedricha Trögera. Dokonują takiego konstatacji w zasadzie wyłącznie na podstawie jednego źródła, którym są pamiętniki J. Kilitisa, dość bezkrytycznie do nich podchodząc.
Dlatego ja osobiście nie jestem przekonany, co do faktu, kto ponosi bezpośrednia odpowiedzialność.
Być może jestem w błędzie, dlatego chciałbym poznać Wasze zdanie na temat opublikowanych materiałów.
Dodam, że drugi tekst "Fragmenty pamiętników Jūlijsa Ķīlītisa w trzech wersjach dotyczące działań w rejonie miejscowości Podgaje (Flederborn) między 31 stycznia a 03 lutego 1945 roku” jest niejako uzupełnieniem do materiału o mordzie w Podgajach.
Poniżej umieszczam linki do obu materiałów i jednocześnie zapraszam do dyskusji:

http://www.dws-xip.pl/LWP/art1.html

http://www.dws-xip.pl/LWP/podgaje2.html
woj45
Starszy chorąży
Starszy chorąży
Posty: 186
Rejestracja: 07 wrz 2010, 13:07
CONTACT:

Re: Mord w Podgajach.

Post autor: woj45 »

Waldku mam prośbę i zarazem pytanie. Czy wiesz coś na temat pana majora Elstera?
Dowodził Festungs-Gr.W.Btl. 22
Wbrew temu co pisali panowie Anders i Fritz była taka jednostka, działała w okolicy i mjr Elster właśnie nią dowodził.
Na podstawie KTB 15 SS.
woj45
Starszy chorąży
Starszy chorąży
Posty: 186
Rejestracja: 07 wrz 2010, 13:07
CONTACT:

Re: Mord w Podgajach.

Post autor: woj45 »

Dlaczego z LWP "Artykuły " zniknęły fragmenty pamiętników KIlitisa ? :shock:
Jest tylko artykuł Fritza i Andersa.
Awatar użytkownika
Butryk
Kapitan
Kapitan
Posty: 888
Rejestracja: 01 wrz 2010, 16:53
Lokalizacja: Wrocław
CONTACT:

Re: Mord w Podgajach.

Post autor: Butryk »

Witam.

Materiał zlinkowany ponownie. Przyczyna nie jest znana, ale może to być efekt prac nad skryptami GA.
Pozdrawiam.
woj45
Starszy chorąży
Starszy chorąży
Posty: 186
Rejestracja: 07 wrz 2010, 13:07
CONTACT:

Re: Mord w Podgajach.

Post autor: woj45 »

Najważniejsze że się znalazło. :D
BUTTON_POST_REPLY

Wróć do