Oficerowie OII SzG w OII KG ZWZ/AK

Moderator: Butryk

KONSPIRATOR
Rekrut
Posty: 2
Rejestracja: 03 maja 2014, 21:56

Oficerowie OII SzG w OII KG ZWZ/AK

Post autor: KONSPIRATOR »

Konto na forum mam od pięciu dni i nie wiem jak się na nim poruszać !!! :( więc proszę o wyrozumiałość za ew. wpadki i niezręczności :(

Z wykształcenia jestem inżynierem, zajmuję się historią wywiadu ZWZ-AK. Piszę aktualnie opracowanie nt. struktury organizacyjnej i obsady personalnej centralnych sieci wywiadu ofensywnego KG ZWZ/AK w okresie 22.06.1941 – 19.01.1945 r.

Poszukuję wszelkich informacji biograficznych oraz o przebiegu służby do września 1939 r. następujących oficerów:
• kpt. Stanisław Olechnowicz – wywiad KOP
• kpt. Edward Jetter – wywiad KOP
• por. Stefan Łapicki – wywiad KOP
oraz oficerów odnośnie których przypuszczam, że służyli w OII SzG, którymś SRI DOK lub w wywiadzie KOP:
1. mjr Leon Cehak (nie gen. bryg. Leopold Cehak, d-ca 30 DP)
2. kpt. Andrzej Mierzwicki
3. por. Franciszek Pawlak – możliwe, że wywiad KOP
4. ?? ppor. Władysław Kleczewski – możliwe, że wywiad KOP
5. mjr Stanisław Gepner
6. mjr Włodzimierz Karpiński
7. mjr Józef Stanślicki
8. por. Karol Trojanowski
9. ??? Jan Hejwowski lub Heywowski
10. ??? Tadeusz Mystkowski
11. ??? Bogdan Mystkowski

Czy ktoś z Forumowiczów chciałby i może mi pomóc? Byłbym bardzo wdzięczny. :D :D

Pozdrawiam :) - KONSPIRATOR
Awatar użytkownika
Butryk
Kapitan
Kapitan
Posty: 888
Rejestracja: 01 wrz 2010, 16:53
Lokalizacja: Wrocław
CONTACT:

Re: Oficerowie OII SzG w OII KG ZWZ/AK

Post autor: Butryk »

Witam.

To bardzo ciekawy temat. Będziemy starali się oczywiście, w miarę możliwości pomóc. Zacznę może tak:

TROJANOWSKI, Karol – kapitan,

Urodzony w styczniu 1911 r., w Radwanicach na Zaolziu.
Służył w armii czechosłowackiej, gdzie uzyskał stopień porucznika rezerwy. Z kwestionariusza weryfikacyjnego, znajdującego się w Studium Polski Podziemnej w Londynie wynika, że miał niemal ukończone (bez dyplomu) studia prawnicze na Uniwersytecie w Brnie.
Równolegle jest wymieniany początkowo jako członek, a następnie dowódca nieokreślonej szczegółowo „konspiracyjnej organizacji bojowej”, czyli prawdopodobnie jednego z polskich oddziałów dywersyjnych organizowanych przez Oddział II, przygotowujących, a następnie wspierających w 1938 r., operacje Wojska Polskiego na Zaolziu.
W Wojnie Obronnej 1939 r., Trojanowski służył w batalionie zapasowym 77 Pułku Piechoty. Podczas działań wojennych dostał się do niewoli sowieckiej w okolicach Włodzimierza Wołyńskiego. Z niewoli tej udało mu się zbiec, a następnie w październiku 1939 r., dotrzeć do Lwowa, gdzie rozpoczął swoją działalność w szeregach ZWZ-AK.
Tyle na razie, jeśli chodzi o życiorys do 1939 r. Więcej oczywiście wiadomo o Trojanowskim w późniejszych latach. O współpracy podjętej z Gestapo wiadomo dość dużo, natomiast podejrzewany jest również o pracę na rzecz NKWD, przez które został przewerbowany podczas swojej działalności we Lwowie, w szeregach ZWZ-2.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Butryk
Kapitan
Kapitan
Posty: 888
Rejestracja: 01 wrz 2010, 16:53
Lokalizacja: Wrocław
CONTACT:

Re: Oficerowie OII SzG w OII KG ZWZ/AK

Post autor: Butryk »

Witam.

JETTER, Edward Ludwik – major,

Urodzony 14 maja 1899 r., w Warszawie.


Od 1915 r., był członkiem Polskiej Organizacji Wojskowej w Warszawie. Do 1917 r. był uczniem Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie. Zagrożony aresztowaniem w maju 1917 r., wyjechał z miasta.
W 1923, jako ekstern, uzyskał świadectwo dojrzałości. Student Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego (wysłuchał dwa półrocza).

Od lipca 1919 r., służył w szeregach Wojska Polskiego. Początkowo był oficerem ordynansowym Szefa Oddziału III Naczelnego Dowództwa w Kraju. Na własną prośbę przeniesiony na front.
Kolejno dowódca plutonu, następnie kompanii w 202 Ochotniczym Pułku Piechoty (Ochotnicza Dywizja płk. Koca). Ranny w nogę pod Przasnyszem.
Po zawieszeniu broni był adiutantem Szefa Sztabu 6 Armii, następnie do maja 1924 r., referentem DOK nr I w Warszawie, następnie przez dłuższy okres służył w 36. pułku piechoty Legii Akademickiej z półroczną przerwą, podczas której służył w Kompanii Zamkowej. W 36 Pułku Piechoty był kolejno: młodszym oficerem kompanii, oficerem oświatowym, dowódcą kompanii, oficerem ewidencji personalnej, powiatowym komendantem Przysposobienia Wojskowego.

W 1921 r., otrzymał pochwałę od Ministra Spraw Wojskowych za prace na rzecz ewidencji oficerskiej. W roku 1928 otrzymał pochwałę Dowódcy Okręgu Korpusu nr I za pracę historyczną, zatytułowaną: „Pretensje Litwy Kowieńskiej do Wilna z perspektywy stosunków historycznych polsko-litewskich”.

Po wojnie mieszkał pod przybranym nazwiskiem Michał Mierzejewski. W lutym 1945 r., przebywał na leczeniu w Szpitalu Miejskim w Zgierzu.
Pochowany na Starych Powązkach (kwatera nr 131, trzeci rząd, grób nr 30), na nagrobku figuruje nazwisko Edward Ludwik Jetter vel Mierzejewski.

Adresy zamieszkania:
Przed wojną – Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 6/12.
Po wojnie – Warszawa, Ul. Mokotowska 55, gdzie był Przewodniczącym Komitetu Domowego oraz
ul. Marszałkowska 8.
Załączniki
marzec 1938(2).JPG
marzec 1938(2).JPG (19.6 KiB) Przeglądany 9928 razy
KONSPIRATOR
Rekrut
Posty: 2
Rejestracja: 03 maja 2014, 21:56

Re: Oficerowie OII SzG w OII KG ZWZ/AK

Post autor: KONSPIRATOR »

Witam,

1) Jeżeli chodzi o Karola Trojanowskiego to jest OK, ponieważ ja mam informację, że do IX.1939 r. był oficerem SRI DOK nr 2 w W-wie który zajmował się m. inn. dywersją pozafrontową. Jego konspiracyjne dzieje mam rozpracowane szczegółowo

2) Mam natomiast wątpliwości odnośnie do biogramu mjra Jettera.
a) por. Edward Ludwik Jetter służył w Batalionie KOP „Suwałki” oraz w Placówce Wywiadowczej KOP nr 1 "Suwałki"
(patrz: Artur Ochał: "Słownik oficerów i chorążych Korpusu Ochrony Pogranicza w Suwałkach 1927–1939")
b) jest mało prawdopodobne, aby oficer bez przygotowania i doświadczenia wywiadowczego został, po
aresztowaniach w 1941 r. kpt. Stanisława Olechnowicza i kpt. Janusza Żongołowicza szefem "Ekspozytury 741",
którą tworzyli oficerowie wywodzący się głównie z przedwojennego wywiadu KOP
c) po wojnie kontynuował działalność konspiracyjną współpracując (razem z ppor Stanisławem Bonasewiczem i
ppor. Mieczysławem Welzandtem, obaj z "Lombardu") z organizacją "Mały Lombard" działającą w okresie
1945-1947 w Wielkopolsce, głównie w Poznaniu (patrz: Krzysztof M. Kaźmierczak "Ściśle tajne. Nieznane zdarzenia
z historii Wielkopolski 1945-1989" oraz Mieczysław Welzandt "Epitafium starobielskie"
Pozdrawiam
KONSPIRATOR
Awatar użytkownika
Butryk
Kapitan
Kapitan
Posty: 888
Rejestracja: 01 wrz 2010, 16:53
Lokalizacja: Wrocław
CONTACT:

Re: Oficerowie OII SzG w OII KG ZWZ/AK

Post autor: Butryk »

Witam.
a) por. Edward Ludwik Jetter służył w Batalionie KOP „Suwałki” oraz w Placówce Wywiadowczej KOP nr 1 "Suwałki"
(patrz: Artur Ochał: "Słownik oficerów i chorążych Korpusu Ochrony Pogranicza w Suwałkach 1927–1939")
b) jest mało prawdopodobne, aby oficer bez przygotowania i doświadczenia wywiadowczego został, po
aresztowaniach w 1941 r. kpt. Stanisława Olechnowicza i kpt. Janusza Żongołowicza szefem "Ekspozytury 741",
którą tworzyli oficerowie wywodzący się głównie z przedwojennego wywiadu KOP
c) po wojnie kontynuował działalność konspiracyjną współpracując (razem z ppor Stanisławem Bonasewiczem i
ppor. Mieczysławem Welzandtem, obaj z "Lombardu") z organizacją "Mały Lombard" działającą w okresie
1945-1947 w Wielkopolsce, głównie w Poznaniu (patrz: Krzysztof M. Kaźmierczak "Ściśle tajne. Nieznane zdarzenia
z historii Wielkopolski 1945-1989" oraz Mieczysław Welzandt "Epitafium starobielskie"
Ależ to wszytko prawda i zupełnie nie kłóci się z tym co napisałem, Skupiłem się po prostu na mniej znanych fragmentach biografii mjr Jettera. Cel jest w tym jeden, a w zasadzie są dwa cele:
1) ożywić dyskusję.
2) Zostawić innym pole do aktywności. :)

Jednocześnie mam wielką prośbę do osób, które przeczytały ten temat i miałyby ewentualnie jakieś informacje na temat mjr. Jettera. Prosimy bardzo o aktywność i o podzielenie się wspomnianymi danymi.
Pozdrawiam.
BUTTON_POST_REPLY

Wróć do