Okupacja Częstochowy podczas II Wojny Światowej

Moderator: Butryk

doctor
Chorąży
Chorąży
Posty: 178
Rejestracja: 29 sie 2010, 20:51
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
CONTACT:

Okupacja Częstochowy podczas II Wojny Światowej

Post autor: doctor »

Witam :)
byłem dziś w Częstochowie na Jasnej Górze.Przewodnik ciekawie opowiadał o losach tego miejsca, mnie szczególnie zaciekawił fragment o II wojnie światowej.Przewodnik mówił, że hitlerowcy byli zaciekawieni tym miejscem i niejednokrotnie wizyty składali tam wysocy rangą oficerowie niemieccy.Wśród nich m.in. Henrich Himmler.Czy ktoś z Was wie coś więcej o tej historii? Gdzie szukać pozostałych śladów? Przewodnik mówił, że w bibliotece klasztornej znajduje się kopia książki wizytacyjnej, gdzie można zobaczyć wpisy odwiedzających z tego okresu, m.in. Karola Wojtyły z 1942 r.
Ale żeby zobaczyć księgę trzeba zgłosić chęć przeglądnięcia przez grupę zorganizowaną z odpowiednim wyprzedzeniem.Ponoć tylko kilka grup na miesiąc ma dostęp do tej księgi.

Pozdrawiam
Rafał
Scypion
Starszy chorąży sztabowy
Starszy chorąży sztabowy
Posty: 231
Rejestracja: 29 sie 2010, 17:16
CONTACT:

Post autor: Scypion »

Witam.

04.11,1939 – Minister spraw wewnętrznych, Wilhelm Frick
25.02.1940 - Gubernator Hans Frank,
27.10.1940 - H. Himmler
Janusz Zbudniewek, „Jasna Góra w latach okupacji hitlerowskiej”, wyd. 1991 r.

Publikacja oo. paulinów, „Jasna Góra – Informator”, podaje m.in. , że przez sanktuarium przewinęło się „przeszło 12 tys. oficerów Wehrmachtu, w tym także generałowie i marszałkowie", co jest udokumentowane ich podpisami.

Istnieją również pogłoski o wizycie A. Hitlera, lecz brak na to dowodów.

Pozdrawiam.
doctor
Chorąży
Chorąży
Posty: 178
Rejestracja: 29 sie 2010, 20:51
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
CONTACT:

Post autor: doctor »

Dzięki - postaram się zdobyć tą książkę :D
Pozdrawiam
brokok
Rekrut
Posty: 3
Rejestracja: 27 lis 2012, 10:10
Lokalizacja: Pszczyna

Post autor: brokok »

Ze swojej strony jeszcze dodam, że dzwony jasnogórskie biły corocznie w rocznicę zwycięstwa nad Francją. Taką informację uzyskałem czytając jakąś książkę. Niestety nie wiem już w której.
BUTTON_POST_REPLY

Wróć do