Bitwa o Pomorze - dzień pierwszy

Moderatorzy: Butryk, fuehrer

virtualbob
Porucznik
Porucznik
Posty: 392
Rejestracja: 07 wrz 2010, 22:57
Lokalizacja: Warszawa
CONTACT:

Bitwa o Pomorze - dzień pierwszy

Post autor: virtualbob »

W nawiązaniu do ciekawego opisu walk o Pomorze opublikowanych ostatnio na Portalu chętnie dopytam o nurtujące mnie zagadnienia.

Po pierwsze most postawiony na Brdzie przez saperów w miejscowości Sokole-Kuźnica. Z tego co wiem w Wojskowym Biurze Badań Historycznych znajduje się relacja która złożył jego budowniczy Józef Lech (za jego budowę wraz z ukończeniem 30 sierpnia awansowany na plutonowego) dowódca 1 Plutonu 1 Kompanii 9 Batalionu Saperów 9 Dywizji Piechoty. Nie znam treści tej relacji poza kawałkami zamieszczonymi w kilku artykułach na sieci. Według retrospektywnej oceny zajęcie tego mostu i przeprawienie oddziałów niemieckiej 3. DPanc wieczorem już pierwszego dnia walk i dotarcie czołówek do Świekatowa doprowadziło do załamania polskiej obrony w kolejnych dniach. Zatem dobrze by było poznać szersze fragmenty tej relacji.

Ponadto obecny artykuł pomija istotny fakt z biografii Guderiana - obsadzona przez polską kompanię z 22 pp wieś Wielka Klonia to jego rodzinne włości. Baron Friedrich Hiller von Gaertringen w 1867 roku kupił posiadłość od rodziny Kossowskich za 6000 talarów. Jego córka Johanna Hiller von Gaertringen wyszła za mąż za Ludwiga Heinricha Guderiana który jest dziadkiem znanego generała wojsk pancernych - w majątku tym urodził się także jego ojciec (on sam w pobliskim Chełmnie).
Sama potyczka w Wielkiej Klonii także jest zagadkowa - według stojącej tam tablicy pamiątkowej miało to miejsce już o godzinie 9:00 - jakim sposobem niemieckie jednostki wyeliminowały Straż Graniczną, przejechały Sępólno (gdzie dla ich opóźniania wysadzono most), rozbiły kompanię kolarzy w Trzcianie i dojechały do Wielkiej Klonii pokonując dystans 25 km? Niewielki oddział rozpoznawczy zatrzymał się dopiero w Gostycynie (ówcześnie nazywany Gostyczynem) obsadzony do tego czasu przez I/34 pp, natomiast siły główne 3. DPanc pojechały na na południe i przez Bagienicę skierowały się na Pruszcz na skrzyżowaniu torów kolejowych rozbijając III/34 pp. Co ciekawe resztki kompanii kolarzy wraz z niedobitkami kompanii kolarzy wylądowały na moście Sokole-Kuźnica. Pomimo kluczowej akcji jego zdobycia przez atakujących fragment ten jest opisany bardzo ogólnie.

Mamy natomiast wspomnianą telefoniczną informację od pracownicy poczty o przejeździe przez miasto Sępólno niemieckich czołgów - pochodzi ona z relacji:
poczta.jpg
poczta.jpg (134.48 KiB) Przeglądany 2969 razy
A pełniejsza wersja zdarzeń z poczty jest opisana tutaj:
http://krajna.com.pl/a/zaczelo-sie-80-lat-temu

Okazuje się że nie był to 'przypadkowy telefon' - poczta ta była częścią sieci łączności 9 DP:
9DP.jpg
9DP.jpg (77.77 KiB) Przeglądany 2969 razy
Zatem dobrze by było uzupełnić artykuł.
BUTTON_POST_REPLY

Wróć do