21. Waffen-Gebirgs-Division der SS "Skanderbeg"
(albanische Nr.1)

21. Dywizja Górska SS "Skanderbeg" (albańska nr.1)

Rodowód jednostki:
Waffen-Gebirgs-Division der SS "Skanderbeg" (albanische Nr.1)
21.Waffen-Gebirgs-Division der SS "Skanderbeg" (albanische Nr.1)

Dowódca:
01.05.1944 - 20.01.1945 - SS-Brigadeführer August Schmidthuber


Historia.
W 1943 roku Włochy skapitulowały, kontrolę nad Albanią przejęli Niemcy. Himmler chciał powtórzyć doświadczenie z bośniacką dywizją muzułmańską. Tworząc podobną jednostkę z muzułmanów albańskich do walki z serbską partyzantką.
Do tworzenia jednostki przystąpiono w kwietniu 1944 roku, wybierając na patrona twórcę państwa albańskiego, przywódcę antytureckiego powstania w XV w., Skanderbega.
Do dywizji przyjmowano prócz obywateli Albanii, także mieszkańców Kosowa - albańskiej enklawy w Jugosławii. Zaciąg ochotniczy nie cieszył się dużym powodzeniem - mimo różnych form zachęty, do służby w Waffen-SS zgłosiło się zaledwie 6.000 Albańczyków. Braki uzupełniano przydzielając dywizji żołnierzy innych jednostek policyjnych i SS z Bałkanów.
Kadra dywizji składała się z Niemców i Volksdeutschów. Szkolenie górskie dywizji trwało do sierpnia 1944 roku, gdy uznano, że jednostka jest gotowa do walki.
Początkowo pełniła ona funkcje policyjne, a później wysłano ją do walki z komunistyczną partyzantką kierowaną przez Envera Hodżę, albańskiego odpowiednika Tity. Dywizja dokonała wtedy wielu masakr serbskiej ludności cywilnej.
W ciągu dwóch miesięcy walk zdezerterowało ponad 3.000 żołnierzy dywizji, ale na ich miejsce przyszło około 4.000 żołnierzy z rozbitych jednostek niemieckich, zwłaszcza marynarzy z okrętów Kriegsmarine, które uwięzione na Adriatyku zostały zatopione przez załogi.
Mimo to morale dywizji nie podniosło się znacząco, więc w styczniu 1945 roku Himmler rozwiązał ją. Żołnierzy, którzy jeszcze nie zdezerterowali wcielono do 14. pstrzgór SS z dywizji "Prinz Eugen", w ramach którego walczyli oni do końca wojny.



Żołnierze 21. DGór SS nosili standardowe mundury jednostek górskich Waffen-SS, uzupełnione o czerwoną tarczę z czarnym dwugłowym orłem, herbem Albanii.
Prawa patka kołnierza przedstawiała wizerunek hełmu Skanderbega, a nad lewym mankietem noszona była opaska z nazwą dywizji.


Skład podstawowy.
Waffen-Gebirgsjäger Regiment der SS 50
50. Pułk Strzelców Górskich SS

Waffen-Gebirgsjäger Regiment der SS 51
51. Pułk Strzelców Górskich SS

Waffen-Artillerie Regiment der SS 21
21. Pułk Artylerii Górskiej SS




powrót do spisu treści

© Copyright 2006 - 2008 - Waldemar ""Scypion"" Sadaj
Design by Scypion