Krypa minowa „KM 2”


Klasa: krypa minowa
Wymiary w m: 45,2 x 8,4 x ?

Lichtuga portowa "Antek" pozyskana z likwidowanego Towarzystwa "Żegluga Wisła-Bałtyk" w 1929 roku i poddana w 1930 roku adaptacji w Warsztatach Portowych Marynarki Wojennej w Gdyni zgodnie z projektem inż. Aleksandra Potyrały.
Miny mieściły się w ładowni i na międzypokładzie - po sześć torów minowych ułożonych obok siebie.
Na pokładzie znajdowały się cztery tory, po dwa na każdej burcie, od przedniego masztu do samej rufy. Łącznie krypa mogła zabrać 120 min wz. 08 (ale normalnie składowano tylko 80 min), których załadunek i wyładunek odbywał się za pomocą 3 bomów ładunkowych umieszczonych na 2 masztach oraz wind napędzanych silnikami spalinowymi.
Na rufie mieścił się także magazyn czopów, a symetrycznie na dziobie i rufie w ładowniach znajdowały się magazyny zapalników.

Etatowa załoga krypy minowej składała się z 7-8 marynarzy: komendanta w stopniu bosmana, zastępcy w stopniu mata, bosmana torpedominera, motorzysty oraz 4 minerów-marynarzy. Nie przebywała ona stale na okręcie a jedynie była zaokrętowywana na czas ćwiczeń. Ze względu na brak własnego napędu podczas ćwiczeń w stawianiu min jednostka była przemieszczana przez holownik. Po wprowadzeniu do służby stawiacza min "Gryf" rola kryp została ograniczona do funkcji magazynowej.
Do samoobrony krypy były wyposażone w karabiny maszynowe.
30 sierpnia 1939 roku krypy zostały przeholowane na pozycję znajdującą się 2,5 mili morskiej na północny-zachód od Jastarni i obsadzone załogami.


powrót do strony głównej


© copyright 2007, Marcin "Virtualbob" Skrzypacz
Design by Scypion