Nr 100



1944 r., lipiec [22, rejon m. Ostrów]. - Sprawozdanie szefa sztabu 5 brygady artylerii ciężkiej
z działań bojowych brygady w składzie grupy ADD-69 w okresie od 13 do 22 lipca 1944 r.



Z rozkazu dowództwa artylerii armii z dnia 11.VII. 1944 r. brygada wyruszyła w nocy z 11 na 12.VII. 1944 r. w rejon mających nastąpić walk.
Po przybyciu do rejonu w. Stawek i zajęciu ugrupowania bojowego brygada 13.VII. 1944 r. dostała rozkaz przegrupowania się na lewe skrzydło - w rejon Mirowicze. W nocy z 13 na 14.VII. 1944 r. zajęto nowe pozycje, z których prowadzono działania bojowe (schemat ugrupowania bojowego załącza się).

I. Przygotowanie do działań bojowych.
1. Od początku zajęcia ugrupowania bojowego prowadzono zwiad tylko naziemny z punktów obserwacyjnych środkami brygady. Z tego powodu zwiad mógł prowadzić obserwację tylko przedniego skraju obrony i określić wyłącznie cele na przednim skraju (okopy strzeleckie i schrony). Po nawiązaniu łączności z BZT 69 armii brygada otrzymała cele (baterie w głębi obrony).
2. Ogniowe pozycje ukryte za lasem znajdowały się w odległości 1/1 km od przedniego skraju.
Ugrupowanie bojowe z punktu widzenia maskowania odpowiadało wymaganiom.
Artyleria przeciwnika sporadycznie ostrzeliwała nasze ugrupowanie bojowe. W rezultacie do rozpoczęcia operacji bojowych było trzech rannych i jeden zabity.
3. Do rozpoczęcia przygotowania artyleryjskiego brygada prowadziła tylko ogień do wstrzeliwania reperów: z naziemnych - 3, dźwiękowych - 3.
4. Działalność artyleryjska zwiadu przeciwnika:
   a) Przeciwnik miał na przednim skraju swoje PO, które z chwilą rozpoczęcia przygotowania artyleryjskiego zdjął.
   b) Lotnictwo nieprzyjaciela rzadko prowadziło zwiad naszych pozycji pojedynczymi samolotami.
5. Nowych rodzajów artyleryjskiej techniki przeciwnika nie ujawniono.
6. Na odcinku działania dywizji działały następujące jednostki artylerii przeciwnika: 637 dyon artylerii RGK, 346 przeciwczołgowy dyon, 270 dyon dział szturmowych i 18 batalion piechoty.
7. W strefie działań brygady ustalono:
   - okopy wzdłuż całej długości frontu,
   - pojedyncze artyleryjskie strzeleckie okopy,
   - schrony z drewniano-ziemnym pokryciem,
   - w oddzielnych miejscach - pola minowe i zasieki z drutu kolczastego.
8. Działalność własnych oddziałów zwiadowczych:
   a) ponieważ przedni skraj obrony przeciwnika przebiegał częściowo w lesie, obserwacja z PO baterii i dyonów obejmowała tylko przedni skraj obrony        przeciwnika.
       Obserwacja głębi z naziemnych PO była utrudniona. Na przednim skraju były określone cele: strzeleckie okopy, schrony i rowy dla ckm i rkm.
       Cele w głębi obrony dla brygady dawał BZR:
   b) Po zajęciu przez piechotę przedniego skraju obrony wysunięto PO ze wszystkich baterii i dyonów i po ruszeniu piechoty przesuwały się razem z nią        otrzymując cele do obezwładnienia.
       Łączność z ruchomymi PO za pomocą radia:
   c) SND w dyonach zorganizowano, lecz z powodu lesistego terenu na przednim skraju przeciwnika praca SND w zasięgu celów była utrudniona;
   d) Artyleryjski zwiad uzgadniał swoje określone cele z celami określonymi przez BZR, co dawało możliwość dokładnego określenia celów przeciwnika.
9. Przed rozpoczęciem walki artyleria przeciwnika wykazywała średnią aktywność, lecz z chwilą rozpoczęcia walki, z powodu silnego przygotowania artyleryjskiego, artyleria przeciwnika zaczęła objawiać bardzo słabą aktywność i nasza piechota pierwszego rzutu zawładnęła przednim skrajem obrony,
a następnie ścigała odstępującego, lecz broniącego się przeciwnika.
10. Artyleryjski zwiad baterii i dyonu w krótkim czasie 3-4 dni swojej pracy do rozpoczęcia walki wykazał dobre rezultaty w obserwacji i określaniu celów nieprzyjaciela.


          II zastępca szefa Sztabu                                                                                                                  Szef Sztabu 5 Brygady Artylerii Ciężkiej
               I. Sołowiow, kpt.                                                                                                                                       J. Nowakowski, ppłk


Kopia, maszynopis.
CAW, l AWP 467, s. 69-70.






powrót do strony głównej

© copyright 2010, "bastion44"
Design by Scypion