Nr ISSN 2082-7431
Serwis Polska Podziemna
Dział "Postacie".
MIONSKOWSKI vel MIĄSKOWSKI, Brunon.


MIONSKOWSKI vel MIĄSKOWSKI, Brunon.

Podporucznik.



Pseudonimy: „Adam”, „Cegła”, „Erwin”, „Sokół” vel Miąskowski Brunon Sommerfeld vel Bernard Cysewski.

Urodzony: 22 lutego 1909 r., w Golubiu, powiat Kartuzy.

Zmarł: 4 sierpnia 1995 r., w Gdańsku.


Promocje:

Podporucznik.

Funkcje:

Członek Związku Harcerstwa Polskiego.: ?? - ??
Urzędnik w Radzie Portu i Dróg Wodnych w Gdańsku.: lipiec 1931 - ??
Działacz Związku Gminy Polskiej-Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku.: ?? - ??
Działacz Towarzystwa Ludowego "Jedność".: ?? - ??
Referent Oświatowy Towarzystwa Wojaków.: ?? - ??
Członek Zarządu Klubu Sportowego "Gedania" Gdańsk.: ?? - ??
Członek Okręgu Północ Związku Strzeleckiego.: 1930 - ??
Uczestnik tajnych kursów konspiracyjnych Związku Strzeleckiego w Gdyni i Tczewie.: ?? - ??
Współpracownik Oddziału II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.: 1935 - 1939 r.
Uczestnik szkoleń II Oddziału SG WP w zakresie dywersji i sabotażu (Puszcza Kampinoska).: 1935 r.
Członek Tajnej Organizacji Wojskowej.: ?? - ??
Łącznik Wydziału Wojskowego Kommisariatu Generalnego RP w Gdańsku z siatką polskiego wywiadu w Prusach Wschodnich.: ?? - ??
Członek Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski".: marzec 1940 - ??
Członek organizacji konspiracyjnej Polska Armia Powstania.: 1942 - ??
Zastępca szefa sztabu Polskiej Armii Powstania.: 1942 r.
Szef sztabu Polskiej Armii Powstania.: ?? - lipiec 1942 r.
Komendant Obwodu Starogard Polskiej Armii Powstania.: lipiec 1942 - ??
Szef Wydziału Organizacyjnego Komendy Okręgu Kościerzyna PAP.: 1943 r.
Szef Wydziału Organizacyjnego Komendy Inspektoratu Rejonowego Tczew Okręg Pomorze AK.: grudzień 1943 - czerwiec 1944 r.
Szef Wydziału Organizacyjnego Komendy Inspektoratu Rejonowego Tczew-Chojnice AK.: czerwiec 1944 - ??
P.o. Komendanta Inspektoratu Rejonowego Chojnice-Tczew AK.: czerwiec - sierpień 1944 r.
Członek Organizacji "Niepodległość".: ?? - ??
Członek Delegatury Sił Zbrojnych.: ?? - ??
Urzędnik w Zarządzie Miejskim w Gdańsku.: 1948 - ??
Urzędnik w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.: ?? - 1976 r.
Działacz Byłej Polonii Gdańskiej.: ?? - ??
Prezes Klubu Sportowego "Gedania" Gdańsk.: 1945 - 1950 r.

Opinie:

Notatki:

Syn Aleksandra (inkasenta firmowego) i Anny z domu Wiczkowskiej. Od 1913 r., mieszkał z rodzicami w Gdańsku. W 1922 r., po utworzeniu Gimnazjum Polskiego w Gdańsku został jego uczniem. W marcu 1931 r., zdał egzamin maturalny i uzyskał świadectwo dojrzałości. W okresie nauki w gimnazjum był aktywny członkiem ZHP.
Od lipca 1932 r., pracował jako urzędnik w Radzie Portu i Dróg Wodnych w Gdańsku. Działał też w Związku Gminy Polskiej-Związku Polaków w Wolnym Mieście Gdańsku, Towarzystwie Ludowym „Jedność” i Towarzystwie Wojaków, gdzie był referentem oświatowym.
Członek Zarządu w Klubie Sportowym „Gedania”. Był także przewodnikiem wycieczek polskich po Gdańsku.

Od 1930 r., działał w polskiej konspiracji wojskowej, w tajnym Okręgu Północnym Związku Strzeleckiego jako Brunon Sommerfeld. Przeszkolony wojskowo na specjalnych kursach konspiracyjnych ZS w Gdyni i w Tczewie. W 1935 r., został zaprzysiężony przez ppłk. Rosnera szefa Wydziału Wojskowego Komisariatu Generalnego RP Gdańsk, po czym stał się współpracownikiem II Oddziału Sztabu Głównego WP.
Działał wówczas pod pseudonimem „Adam” i „Sokół”. W 1935 r., przeszedł specjalne przeszkolenie w zakresie dywersji i sabotażu w Puszczy Kampinoskiej, zorganizowane przez oficerów z II Oddziału SG WP.
Jako członek Tajnej Organizacji Wojskowej był łącznikiem pomiędzy Wydziałem Wojskowym KG RP Gdańsk a współpracownikami polskiego wywiadu w Prusach Wschodnich (Malbork, Elbląg, Ełk).

Po wyjeździe ppłk. Rosnera z Gdańska, podlegał ppłk. Sobocińskiemu. 27 sierpnia 1939 r., uniknął w dniu aresztowania w budynku Rady Portu i przedostał się na teren Komisariatu, skąd został wywieziony samochodem dyplomatycznym do Gdyni. Następnie udał się do Golubia, skąd w dniu 31 sierpnia 1939 r., wyjechał pociągiem ewakuacyjnym do Włodzimierza Wołyńskiego.
Tam miał wstąpić do specjalnej jednostki Wojska Polskiego tzw. "Legionu Gdańskiego", do czego jednak nie doszło. Potem przebywał w rejonie Chełma Lubelskiego, gdzie w grudniu 1939 r., został zaprzysiężony do Służby Zwycięstwu Polski.
W tym samym miesiącu wyjechał na Pomorze. Przez cały okres okupacji niemieckiej przebywał na Pomorzu nielegalnie. Ukrywał się i prowadził działalność konspiracyjną.

W marcu 1940 r., w rejonie Stężycy w powiecie Kartuzy brał udział w spotkaniu założycielskim Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Będąc członkiem „Gryfa” utrzymywał od lata 1940 r., kontakty z ZWZ w Bydgoszczy, Tczewie i Warszawie.
Cały czas ukrywał się na kwaterach konspiracyjnych na Kaszubach. W 1942 r., nawiązał w Kościerzynie kontakt z kpt. cz. w. Stanisławem Lesikowskim „Lasem” Komendantem Rejonu Kościerzyna organizacji lokalnej Rząd Demokratycznej Polski (później Polska Armia Powstania) i został jej członkiem.
Z polecenia kpt. Lesikowskiego przeniósł się do Brzezin koło Starogardu i pod pseudonimem „Sokół” był najpierw zastępcą szefa sztabu potem szefem sztabu PAP, a od lipca 1942 r., Komendantem Rejonu Starogard PAP.

W 1943 r., został szefem Wydziału Organizacyjnego Okręgu Kościerzyna PAP, obejmującego Stargard, Tczew i Kościerzynę. Współpracował wówczas z ppor. Janem Szalewskim „Sobólem” i Alfonsem Kwiczołem „Jeremim” dowódcami oddziałów partyzanckich. W 1943 r. posługiwał się dokumentami na nazwisko Bernard Cysewski.
W listopadzie 1943 r., spotkał się z nim z ramienia Komendy Obwodu Bydgoszcz AK ppor. Leszek Biały „Jakub”, który przekazał mu rozkaz z Warszawy o podporządkowaniu się Amii Krajowej. Po złożeniu przysięgi przed por. rez. Henrykiem Gruetzmacherem „Marią” szefem łączności Komendy Okręgu Pomorze AK, w grudniu 1943 r., został mianowany szefem Wydziału Organizacyjnego Inspektoratu Rejonowego Tczew AK, którego Komendantem w tym czasie był por. Alfons Jarocki „Juhas”. Jednocześnie od grudnia 1943 r., pełnił także funkcję Komendanta Obwodu Stargard AK.

W okresie od czerwca do sierpnia 1944 r., po odejściu por. Jarockiego „Juhasa” na Wybrzeże pełnił faktycznie obowiązki Komendanta Inspektoratu Chojnicko-Tczewskiego AK. Używał wówczas pseudonimów: „Edwin” w kontaktach z Komendą Okręgu, natomiast z podwładnymi „Cegła”.
Przeprowadził w Stargardzie akcję scaleniową, włączając do AK starogardzką komórkę Związku Jaszczurczego. Na polecenie mjr. Grussa „Stanisława” organizował sieć wywiadu AK. W 1944 r., został ranny w nogę podczas starcia z niemieckim policjantem na szosie Stargard-Pelpin.

Po zajęciu Pomorza przez Armię Czerwoną czynny w konspiracji "NIE", następnie w Delegaturze Sił Zbrojnych. W lipcu 1945 r., został aresztowany przez UB w swoim mieszkaniu w Gdańsku przy ul. Płowce. Po zwolnieniu z więzienia nadal mieszkał w Gdańsku.
W 1948 r., został urzędnikiem w Zarządzie Miejskim w Gdańsku, a następnie w Urzędzie Wojewódzkim, gdzie pracował do emerytury w 1976 r. Był działaczem Byłej Polonii Gdańskiej, a w latach 1945-1950 prezesem Klubu Sportowego „Gedania” Gdańsk.

W konspiracji działały jego matka Anna i siostry: Gertruda Wincewicz oraz Wanda. Mieszkał w Gdańsku, gdzie zmarł w dniu 4 sierpnia 1995 r. Pochowany 9 sierpnia na cmentarzu św. Franciszka w Gdańsku.

Odznaczenia m.in.:




powrót do spisu treści


© copyright 2005 - 2007, Radosław ""Butryk"" Butryński
Design by Scypion