NSDAP - Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotnicza.
Początek.
Nazwy NSDAP zaczęto używać od początku marca 1920 roku, (w raportach policyjnych ta nazwa pojawia się po raz pierwszy od 6 kwietnia 1920 roku).
Mityngi Hitlera już wkrótce stały się agresywnymi spotkaniami, gdyż zależało mu aby zauważono partię w której imieniu występował. Jak sam później napisał w "Mein Kampf":
"Nieważne, czy śmieją się z nas, czy nas lżą, czy uważają nas za klaunów czy kryminalistów, najważniejsze, że o nas mówią, ze wciąż się nami zajmują".
Przydało mu się szkolenie jakie przeszedł w Reichswehrze, w charakterze agitatora politycznego. Poznał dzięki obserwacji spotkań organizacji lewicowych, jakie znaczenie ma zastraszanie przeciwników, poznał też techniki zakłócania spotkań jak i zażegnywania awantur.
W czasie spotkań NSDAP dążono do konfrontacji, by ściągnąć uwagę na partię. Nawet plakaty zaprojektowano, w żywych czerwonych kolorach aby ściągnąć lewicę do udziału w spotkaniach.
W połowie 1920 roku, Hitler osobiście zaprojektował partyjny sztandar ze swastyką w białym kole na czerwonym tle. Miał on bowiem wywierać jak największe wrażenie.
Rezultat był taki, że słuchacze schodzili się długo przed rozpoczęciem spotkania. Dodatkowego smaku nadawała obecność licznych przybywających przeciwników, zapewniało to zawsze wybuchową
atmosferę i gwarancję burdy.
W celu zwalczania nieporządku i ochrony mówców, do połowy 1920 roku zorganizowano oddział porządkowy (Saalschutz-nadzór sali), który z czasem rozwinął się w Oddziały Szturmowe (SA).
Do końca 1920 roku Hitler wziął udział w ponad trzydziestu masowych spotkaniach, gromadzących od 800 do 2 500 słuchaczy. Był też głównym mówcą na wewnątrzpartyjnych zebraniach.
Pod koniec stycznia 1921 roku na konferencji paryskiej, narzucono Niemcom konieczność zapłaty z tytułu reparacji wojennych, 226 miliardów marek. Całe Niemcy czuły się upokorzone. Na fali powszechnego oburzenia i korzystając z faktu zranienia dumy narodowej, Hitler zwołał największy do tej pory wiec NSDAP. Mocno ryzykował zwołując wiec z jednodniowym wyprzedzeniem i bez reklamy,która zwykle poprzedzała takie spotkania.
Wynajęto w pośpiechu dużą salę oraz dwie ciężarówki, którymi objechano miasto rozrzucając ulotki.
Wiec z udziałem A. Hitlera - Cyrk Krone. Zdjęcie z kwietnia 1923 roku.
Mimo obaw organizatorów, 3 lutego 1921 roku do cyrku Krone przyszło 6.000 słuchaczy. Temat przemówienia Hitlera "Przyszłość albo zagłada". Przedstawił w nim "jarzmo" odszkodowań narzuconych Niemcom przez aliantów oraz piętnował słabość akceptującego je rządu. Był to ogromny sukces propagandowy, w wyniku czego Hitler jeszcze bardziej wzmógł propagandę NSDAP w Monachium.
W drugiej połowie roku Hitler przemawiał na dwudziestu ośmiu dużych wiecach w Monachium i dwunastu poza miastem. Prawie wszystkie miały one miejsce w Bawarii, chociaż przemawiał też 21 lipca w Rosenheim, gdzie założono pierwszy lokalny oddział partii poza Monachium.
Jego działalność zaczynała przynosić sukcesy. Nie tylko stał się kimś niezastąpionym dla NSDAP, ale i rosła liczba jej członków.
W styczniu 1920 roku było ich 190, pod koniec tego roku 2 000. W sierpniu 1921 roku już 3 300 członków.
Dla opinii monachijskiej przed 1921 rokiem NSDAP to był Hitler. Był jej głosem i reprezentantem. Przeciętny monachijczyk nie znał nazwiska przewodniczącego NSDAP, lecz nazwisko Hitler było już znane i kojarzone z partią. Wiosną 1921 roku Drexler wielokrotnie proponował Hitlerowi fotel przewodniczącego, lecz on nie chciał. Dla Hitlera przewodniczenie partii oznaczało odpowiedzialność
organizacyjną, do czego nie miał ani uzdolnień, ani zamiłowania. Organizację mógł pozostawić innym, dla niego liczyła się tylko propaganda. W tym był dobry i tylko za to mógł odpowiadać, zresztą robił to doskonale przyciągając na wiece tłumy słuchaczy.
18 grudnia 1921 roku NSDAP, w osobie Drexlera, stała się prawnym właścicielem "Völkischer Beobachter". Pieniądze pochodziły z kilku źródeł, lecz najbardziej znaczącą była suma 60.000 marek, jaką przekazała Reichswehra ze swojego funduszu. Teraz Hitler miał wreszcie swoją gazetę i mógł bardziej rozpowszechniać swoje poglądy.
"Völkischer Beobachter" z dnia 10 lipca 1923 roku, z artykułem na temat śmierci Alberta Leona Schlagetera. (Stracony w dniu 26 maja 1923 r., w Düsseldorfie). 10 lipca 1932 roku, został ogłoszony męczennikiem narodowosocjalistycznego ruchu.
Przywódca NSDAP.
W lipcu 1921 roku w wyniku wewnętrznego kryzysu, Hitler przejął kierownictwo partii NSDAP. Przyczyną i tłem tego, stała się próba połączenia NSDAP z DSP - Deutschsozialistische Partei (Niemiecka Socjalistyczna Partia).
DSP opanowała północne Niemcy, które dla NSDAP, mającej nadal charakter lokalny, były niedostępne. Wstępne rozmowy na temat połączenia, rozpoczęły się w sierpniu 1920 roku na spotkaniu w Salzburgu partii narodowosocjalistycznych z Niemiec, Austrii, Czechosłowacji i Polski, na którym obecny
był także Hitler.
Liderzy DSP wielokrotnie podejmowali próby nawiązania rozmów. Pod koniec marca 1921 roku doszło do spotkania w Zeitz w Turyngii. Drexler, delegowany przez NSDAP przystał na wstępne propozycje połączenia obu partii oraz przeniesienia głównej jej siedziby do Berlina.
Hitler na wieść o tym porozumieniu zareagował z furią. Zagroził odejściem z NSDAP, czym zdołał doprowadzić do odrzucenia osiągniętego porozumienia. W kwietniu, na spotkaniu w Monachium negocjacje z DSP zostały zerwane.
Winą obarczono Hitlera. Dla niego z kolei nieistotne były podobieństwa programowe obu partii, gdyż nie podobało mu się że DSP zakładała wiele oddziałów nie mając po temu solidnych podstaw, przez to była "wszędzie i nigdzie".
Nie godził się też na zastosowanie taktyki parlamentarnej. Jednak, prawdziwym powodem jego niechęci była obawa że połączenie obu partii, zagrozić może jego dominującej pozycji, jaką posiadał w małej, ale dobrze zorganizowanej NSDAP.
W samej partii zaczęła narastać opozycja przeciwko Hitlerowi. Główną przyczyną były różnice w dalszej strategii politycznej. Kilku członkom komitetu nie podobały się metody ordynarnej agitacji Hitlera i krytykowali przewodniczącego Drexlera o zbytnie ustępstwa wobec niego.
Krytykowali przede wszystkim "gwiazdorstwo" i uprzywilejowaną pozycję Hitlera, którą wykorzystywał bez skrupułów do torpedowania wszystkiego, co nie pokrywało się z jego
wyobrażeniami o przyszłości partii. Był gwiazdą w partii i umiał to wykorzystać.
Opozycja w NSDAP, mimo iż nie doszło do połączenia z DSP, nie zamierzała rezygnować. W marcu 1921 roku powstała w Berlinie nowa partia Deutsche Werkgemeinschaft, kierowana przez doktora Otto Dickela. Wydał on książkę "Odrodzenie zachodniego świata", która mimo że nie spodobała się Hitlerowi, została jednak pochwalona przez "Völkischer Beobachter".
Dickel, był dynamicznym i popularnym mówcą, przekonanym, podobnie jak Hitler o swojej misji.
Został on zaproszony do Monachium pod nieobecność Hitlera. Dzięki swojej przemowie odniósł wielki sukces przed wypełnioną widownią. Kierownictwo NSDAP było zadowolone ze znalezienia drugiego "wybitnego mówcy z narodowym zacięciem". Zaplanowano też więcej wystąpień Dickla.
Przebywający w Berlinie Hitler, był na bieżąco informowany przez swoich zwolenników o sytuacji w Monachium. Na początku lipca pojawił się w Monachium, gdzie usiłował nie dopuścić do połączenia z Deutsche Werkgemeinschaft. Wściekły, wygrażał że dopilnuje, aby rozmowy zjednoczeniowe zostały zerwane.
Widząc, że nie jest w stanie przeszkodzić rozmowom opuścił ostatecznie spotkanie. Groził opuszczeniem szeregów partii, co uświadomiło części kierownictwa, że strata jedynej prawdziwej gwiazdy może być śmiertelnym ciosem dla NSDAP. Odejście Hitlera mogło wywołać w
partii może spowodować rozłam jej rozłam.
13 lipca 1921 roku Drexler uzgodnił z Hitlerem warunki, które pozwoliłyby mu na pozostanie w partii. Warunki Hitlera były odpowiedzią na ostatnie niepokoje w partii i jego główne żądania. Miały one być przyjęte przez nadzwyczajny zjazd członków NSDAP. Oto jak brzmiało ultimatum Hilera:
- stanowisko przewodniczącego z władzą dyktatorską,
- siedzibą partii miało zostać raz na zawsze Monachium,
- program partii ma zostać uznany za niezmienny,
- zaprzestanie wszelkich prób łączenia się z innymi organizacjami.
14 lipca komitet partii wyraził gotowość w uznaniu jego "ogromnej wiedzy", zasług dla ruchu oraz "niezwykłego talentu mówcy", do oddania mu "władzy dyktatorskiej". Komitet wyraził też zadowolenie, że Hitler jest gotów przyjąć odrzuconą w przeszłości ofertę Drexlera przejęcia kierownictwa w partii.
20 lipca 1921 roku w wypełnionym po brzegi cyrku Krone Hitler jeszcze raz pokazał, że jest niezastąpionym mówcą i święcił truimf. 29 lipca wywołał burzliwy aplauz 554 płacących składki członków, obecnych na nadzwyczajnym zjeździe w Festaal w Hofbräuhaus i zdecydowanie pokonał swych przeciwników. Nie tylko obronił swoją pozycję w partii, ale i ją zdecydowanie wzmocnił.
Zgodził się przyjąć przewodnictwo NSDAP. Nowy statut partii, w pośpiechu przez niego naszkicowany, w trzech miejscach zawierał sformułowania o indywidualnej odpowiedzialności pierwszego przewodniczącego za działania partii, (podlegał jedynie walnemu ;zgromadzeniu członków).
Przeciwko przekazaniu dyktatorskiej władzy Hitlerowi głosowała tylko jedna osoba, jego awans na przewodniczącego partii był zaakceptowany jednomyślnie. Anton Drexler zadowolił się tytułem honorowego przewodniczącego. Uchwalony w tym samym dniu, nowy statut NSDAP, stwierdzał że partia działa na podstawie wodzostwa (Führerprinzip).
"Völkischer Beobachter" w sprawozdaniu ze zjazdu, stwierdził że reforma statutu partii była nieodzowna, by w przyszłości zapobiec wszelkim próbom rozpraszania energii partii przez decyzje większościowe.
Rudolf Hess oskarżając przeciwników Hitlera w "Völkischer Beobachter", napisał:
"Czy jesteście naprawdę ślepi na fakt, że ten człowiek jest osobowością przywódczą, jedyną zdolną do tego, by doprowadzić walkę do zwycięskiego końca ? Czy sądzicie, że bez niego masy tłoczyłyby się w cyrku Krone ?".
Kiedy Adolf Hitler w lipcu 1921 roku przejął przywództwo NSDAP, nadal był jedynie agitatorem, człowiekiem ledwie znanym w Niemczech. Jego taktyka rozwijania ruchu w Bawarii, gdzie były sprzyjające warunki, przyniosła sukces. NSDAP z czasem okrzepła i umocniła się, aby w przyszłości ruszyć na podbój Niemiec.
Gdy został przywódcą ruchu, zaczął rozwijać własne siły paramilitarne, dzięki czemu nawiązał kontakt z innym tego typu organizacjami. Stawał się człowiekiem z którym, niechętnie, musiał liczyć się bawarski rząd. Hitler forsował teraz pogląd o konieczności utworzenia partii masowej, opartej na ścisłej dyscyplinie i bezwarunkowym podporządkowaniu się rozkazom dowódcy. W trosce o
powszechne zamanifestowanie obecności partii, wprowadził we wrześniu 1921 roku, obowiązek noszenia odznak i symboli przynależności organizacyjnej.
Koniec części I.
|