Witamy wszystkich przybyłych na stronie poświęconej drugiej wojnie światowej. Jeżeli trafiłeś tu przypadkiem, to mamy nadzieję, że nasza strona zainteresuje Cię tym tematem, a jeżeli przybyłeś tu celowo, to mamy nadzieję, że nasza strona dostarczyła Ci potrzebnych wiadomości.

Aktualizacja 16.01.2010
Portal Dws-xip.pl został zarejestrowany w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych z oznaczeniem ISSN 2082-7431.

Redakcja.

Serwis Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

lW Serwisie Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie pojawił się materiał autorstwa Mateusza Marońskiego omawiający dorobek bojowy i działalność 309 Dywizjonu Wsparcia im. „Ziemi Czerwieńskiej”. Życzymy udanej lektury.
https://www.dws-xip.com/PSZ/pow11.htm

Serwis Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

Na łamach Serwisu Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie opublikowaliśmy obszerny materiał, autorstwa Mateusza Marońskiego o drodze bojowej 315 Dywizjonu Myśliwskiego „Dęblińskiego”. Zapraszamy do lektury.

https://www.dws-xip.com/PSZ/pow10.html

Serwis Polska Podziemna

Sukces – Dws-xip.com udało się wyrwać fragment historii z niebytu. Dzięki uprzejmości Pani prof. Małgorzaty Ciszewskiej, wnuczki por. Jana Ciszewskiego „Płomienia” udało się uzupełnić bardzo poważnie informacje o Kedywie Podokręgu Północ. Dzięki odnalezionemu przez Panią Profesor prywatnemu archiwum „Płomienia” opublikowaliśmy skład osobowy Oddziału Kedywu, dowodzonego przez ppor. Henryka Jóźwiaka „Zawieję”, działającego w Obwodach Płońsk i Płock.

W przygotowaniu jest biografia Pana porucznika Ciszewskiego oraz uzupełnienie posiadanych materiałów o działalność Oddziału „Zawiei”

Redakcja pragnie podziękować Pani prof. Małgorzacie Ciszewskiej za skany dokumentów i wspaniałą współpracę.

https://www.dws-xip.com/PW/formacje/pw2022.html

Serwis Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

Na łamach Serwisu Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie opublikowaliśmy najświeższy materiał o dokonaniach jednej z najbardziej walecznych jednostek lotnictwa polskiego w II Wojnie Światowej, czyli Dywizjonie 316 „Warszawskim”. Zapraszamy do lektury.
https://www.dws-xip.com/PSZ/pow9.html

Serwis Polska Podziemna

W Serwisie „Polska Podziemna” ukazał się artykuł autorstwa Mateusza Marońskiego zatytułowany „Rachunek za Arsenał”. Tekst omawia serię trzech akcji likwidacyjnych przeprowadzonych na Niemcach odpowiedzialnych za śmierć Jana Bytnara „Rudego i Huberta Lenka „Huberta”.

Zapraszamy do lektury:

https://www.dws-xip.com/PW/bitwy/pw2103.html

Serwis Polska Podziemna

26 marca 1943 r., tuż przy gmachu Arsenału w Warszawie Szare Szeregi przeprowadziły brawurową akcję odbicia z rąk Gestapo Jana Bytnara „Rudego”. Akcja ta odbiła się szerokim echem w okupowanej Warszawie i zapoczątkowała cały szereg akcji tego typu, przeprowadzanych na ulicach stolicy. W osiemdziesiątą rocznicę tego wydarzenia Redakcja Dws-xip.com chce zaprosić Państwa do lektury artykułu Mateusza Marońskiego.

https://www.dws-xip.com/PW/bitwy/pw2102.html

Serwis Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

W Serwisie Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie pojawił się artykuł omawiający losy i dorobek bojowy 317 Polskiego Dywizjonu Myśliwskiego „Wileńskiego. Autorem tekstu jest Mateusz Maroński.

Zapraszamy do lektury.

https://www.dws-xip.com/PSZ/pow8.html

Serwis Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie

Nowa aktualizacja na Dws-xip.pl. W Serwisie Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie umieściliśmy artykuł o losach i działalności bojowej 318 Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego (Gdańskiego).

Autorem tekstu jest Mateusz Maroński.

https://www.dws-xip.com/PSZ/pow7.html

Zapraszamy do lektury.

Serwis „Polska Podziemna”

W Serwisie „Polska Podziemna” opublikowaliśmy materiał autorstwa Mateusza Marońskiego omawiający Akcję Kedywu Obwodu Busko AK na SS-Oberschafuehrera Maxa Petersa.

http://www.dws-xip.pl/PW/bitwy/pw2101.html

Serwis „Polska Podziemna”

W Serwisie „Polska Podziemna” zamieściliśmy artykuł autorstwa Mateusza Marońskiego opisujący obszernie jedną z najbardziej skomplikowanych akcji, przeprowadzonych przez Kontrwywiad Komendy Głównej ZWZ-AK.

W początkach 1941 roku, generał Sikorski, który utracił zaufanie do krajowych struktur Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) wysłał do okupowanej Polski płk. Baczewskiego. Jego zadaniem było utworzenie komórki wywiadowczej sprawującej nadzór nad konspiracją w kraju. W tym celu wyposażył Baczewskiego w specjalne pełnomocnictwa na podstawie których Baczewski zaczął rekrutować ludzi do swojej siatki. Taką przynajmniej wersję przedstawiał Baczewski tym, których werbował. W rzeczywistości płk Baczewski (który naprawdę nazywał się Józef Hammer) był agentem gestapo, zaś jego pełnomocnictwa były przygotowane przez Niemców.”

Zapraszamy do lektury:

http://www.dws-xip.pl/PW/bitwy/pw2100.html