Armata kolejowa kal. 280 mm

Armata kolejowa kal. 280 mm
Armata kolejowa kal. 280 mm

Historia konstrukcji:
Działo kolejowe opracowane w niemieckich zakładach Friedrich Krupp A.G. w Essen. Pierwotnie były to armaty morskie, które podczas Pierwszej Wojny Światowej posadowiono na lawecie kolejowej i oznaczono 28 cm SK L/40 auf Eisenbahnwagen „Kurfürst”. Powstało 6 dział tego typu, które stanowiły uzbrojenie niemieckich baterii artylerii nadbrzeżnej rozmieszczonych na terenie okupowanej Belgii.

Po zakończeniu walk Belgowie przejęli część egzemplarzy (4?), które decyzja komisji rozbrojeniowej miały zostać zniszczone i wykorzystali je do organizacji własnych jednostek ALVF (Artillerie Lourde sur Voie Ferrée) w ramach pułku 5e Régiment d’Artillerie Armée. Na początku lat 30-tych XX wieku trafiły do magazynów, gdzie w maju 1940 roku zostały przejęte przez wkraczających Niemców.

Dane techniczne:

Kaliber:
Masa całkowita:
Masa lufy:
Długość całkowita:
Długość lufy:
Kąt ostrzału w elewacji:
Kąt ostrzału w azymucie:
Szybkostrzelność:
283 mm
156.000 kg
45.300 kg
21.610 mm
10.401 mm
od 0° do +45°
2°15’
1 strz./min

Armata kolejowa kal. 280 mm
Armata kolejowa kal. 280 mm

Opis konstrukcji:
Lufa stalowa, gwintowana o 80 prawoskrętnych zwojach. Zamek klinowy o ruchu poziomym, dwa hydrauliczne oporniki z umieszczonym pomiędzy nimi pneumatycznym powrotnikiem. Laweta kolejowa opierała się na dwóch wózkach po 5 kół.

Działo umieszczone na centralnej platformie, zaopatrzonej na obu końcach w pięciokołowe wózki jezdne. Zastosowane łoże umożliwiało jedynie niewielkie kąty wychylenia lufy na boki, więc do zmiany kierunku ostrzału wybierano tory kolejowe biegnące po łuku. Po odczepieniu wózków można było posadowić platformę na betonowym stanowisku stałym, umożliwiającym dookrężny ostrzał.

Armata kolejowa kal. 280 mm
Armata kolejowa kal. 280 mm

Amunicja:
Stosowano amunicję rozdzielnego ładowania z ładunkiem miotającym umieszczonym w mosiężnej łusce. Wagon amunicyjny mieścił 25 pocisków wraz z ładunkami miotającymi.

Odłamkowo-burząca Obus explosif

Masa pocisku:
Masa materiału wybuchowego:
Prędkość wylotowa:
Donośność:
240 kg
15,9 kg
715 m/s
18.100 m

Niemieckie pociski 28 cm Sprenggranate L/2.9 m. Bdz. Pocisk typu HE, zaopatrzony w zapalnik denny.

Odłamkowo-burząca Obus explosif

Masa pocisku:
Masa materiału wybuchowego:
Prędkość wylotowa:
Donośność:
284 kg
24 kg
690 m/s
25.900 m

Niemieckie pociski 28 cm Sprenggranate L/4.4 m. Bdz. u. Kz. (mit Haube). Pocisk typu HE, zaopatrzony w zapalnik denny.

Źródła:

„A report on the characteristics, scope of utility, etc. of railway artillery”, wyd. Government Printing Office, 1921 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *