Historia konstrukcji:
Po zakończeniu Pierwszej Wojny Światowej czechosłowackie zakłady Československá Zbrojovka a.s. w Brnie zakupiły w Niemczech kompletne oprzyrządowanie produkcyjne karabinów Mauser G98 i w latach 20-tych opracowały ich lokalną wersję (projekt nadzorował inż. Rudolf Jelen), która w 1924 roku została przyjęta do uzbrojenia armii czechosłowackiej pod oznaczeniem Pěchotní puška vz. 24. W okresie międzywojennym w ramach oferty eksportowej producenta został on zakupiony przez wiele państw i wprowadzony na uzbrojenie ich sił zbrojnych.
W 1929 roku karabiny tego typu zostały wybrane jako podstawowe uzbrojenie armii irańskiej dla zastąpienia używanej wówczas mozaiki karabinów Mauser, Enfield i Mosin, korzystającej z 3 różnych typów amunicji. Import gotowych karabinów wyniósł 30 tysięcy egzemplarzy.
W 1940 irańskie zakłady Taslihat-e Artesh w Teheranie (pol. Wytwórnia Uzbrojenia – były one nazywane popularnie Mosalsal-sazi czyli Fabryka Karabinów) podjęły licencyjną produkcję. Oprzyrządowanie linii produkcyjnej dostarczyły w latach 1938-1939 czechosłowackie zakłady Škoda a.s. w Pilźnie.
Oznaczenia na karabinach oprócz charakterystycznego godła zawierało napisy w języku Farsi:
– na importowanych: „tofang-e nemoone 1309 karkhane-ye aslahe sazi Berno”, co oznaczało karabin model 1309 produkcji zakładów ČZ Brno (w kalendarzu irańskim był to rok 1309);
– na produkowanych w ramach licencji: „sakht-e aslah-e sazi-e artesh”, co oznaczało wyprodukowane w irańskich zakładach uzbrojenia.
Dane techniczne:
Kaliber: Amunicja: Masa: Długość całkowita: Długość lufy: Zasilanie: |
7,9 mm 7,9×57 Mauser własna 4,08 kg, z bagnetem 4,484 kg bez bagnetu 1.100 mm, z bagnetem 1.410 mm 589,3 mm magazynek wewnętrzny na 5 naboi |
Opis konstrukcji:
Czterotaktowy zamek ślizgowo-obrotowy ryglowany symetrycznie, z dodatkowym ryglem przy prostej rączce zakończonej gałką. Bezpiecznik skrzydełkowy blokuje iglicę. Lufa stalowa zaopatrzona w 4 bruzdy o skoku 240 mm, wkręcana w komorę zamkową (oksydowana na niebiesko). Naboje dosyłano za pomocą mieszczącej 5 naboi łódki, którą dostawiano do komory zamkowej przy odciągniętym w tylne położenie zamku i wpychano do dwurzędowego wewnętrznego magazynka stałego, niewystającego poza obrys łoża. Zastosowano regulowany celownik ramieniowo-krzywiznowy, wyskalowany od 100 do 2.000 m (z podziałką co 100 metrów), który współpracował z muszką pryzmatyczną umieszczoną na wylocie lufy. Łoże, nakładka i kolba wykonane z drewna bukowego. Stopa kolby okuta metalowym trzewikiem-stopką. Broń składa się łącznie z 63 części.
Do walki wręcz do broni można dołączyć bagnet M29.
Amunicja:
Mosiężna łuska długości 57 mm, średnica kryzy 11,85 mm.
Łódka nabojowa na 5 naboi pusta 12 g, załadowana ok. 135 g.
Opakowania transportowe mieściły większe partie naboi umieszczonych w kartonowych pudełkach.
Zwykła
Długość naboju: Masa naboju: Masa pocisku: Masa ładunku miotającego: Prędkość wylotowa: |
80 mm 24,6 g 10 g 2,7 g 790 m/s |
Pocisk pełnopłaszczowy z ołowianym rdzeniem.
Ślepa
Wykorzystuje drewniany pocisk rozpadający się po opuszczeniu lufy (ładunek miotający 1 g prochu).
Dane naboi czechosłowackich za stroną:
http://khvbrno.sweb.cz/frames/boing10.html
Zagadnieniem się specjalnie nie interesowałem, natomiast polskie naboje są opisane w dedykowanym serwisie:
http://www.dws-xip.pl/PW/wojna/bron/polska/p7.html
Pozdrawiam, Autor
,,Masa ładunku miotającego 1 gram,,- masakra. Pisz lepiej o gotowaniu człowieku a nie o broni.
Masa ładunku przy pocisku lekkim typu S to 3,15-3,20 gram ,przy ciężkim typu sS to 2,75-2,80gram.
Z 1grama to pocisk by ci w lufie utknął :D. Tak to jest jak ludzie bez bladego pojęcia piszą o broni.
To jest masa naboju ślepego. Nabój ten, jest bez pocisku. Jeśli kogoś instruujemy, nalezy mieć chociażby podstawy wiedzy :). Pozdrawiam