Armata przeciwlotnicza QF 40-mm AA Gun Bofors Mark I* on Carriage Mark II

Historia konstrukcji:
Armata przeciwlotnicza opracowana w szwedzkich zakładach Aktiebolaget Bofors w Bofors.

W styczniu 1941 roku podjęto decyzję o ich produkcji w australijskich zakładach Government Ordnance Factory w Maribyrnong (Victoria).

Po skompletowaniu dokumentacji technicznej oraz oprzyrządowania produkcyjnego pierwszy egzemplarz ukończono w 1942 roku. Pierwotne zamówienie obejmowało jedynie 43 działa zatem nie zdecydowano się na włączenie w proces produkcyjny zakładów prywatnych. Pod koniec 1941 roku złożono nowe zamówienie tym razem na 500 dział co wymagało zupełnie innej skali inwestycji w linię produkcyjną i włączenie jako kooperantów szeregu prywatnych zakładów, z których najważniejszymi były Ford Motor Company, H.V. McKay Massey Harris Pty. Ltd. oraz Paton Brake Company. Najbardziej skomplikowany element armaty, czyli zamek, był dostarczany przez amerykańską firmę Chrysler, a dokładnie przez jej oddział Jefferson-Kercheval. Pierwszy egzemplarz ukończono 12 października 1942 roku.

Po spełnieniu zapotrzebowania wojska zamówienia zredukowano i zatrzymano dalszą produkcję po wykonaniu 290 egzemplarzy oraz 700 zapasowych luf.

Dane techniczne:

Kaliber:
Amunicja:
Masa:
Masa lufy:
Długość lufy:
 
Odrzut:
Kąt ostrzału w elewacji:
Kąt ostrzału w azymucie:
Zasilanie:
Szybkostrzelność:
40 mm
40x311R
na stanowisku 1.981 kg
193,7 kg
z zamkiem i hamulcem wylotowym 2.250 mm
(w tym część gwintowana 1.932,5 mm)
średni 200 mm
od -10° do +90°
360°
łódka na 4 naboje
120 strz./min

Opis konstrukcji:
Automatyczna armata przeciwlotnicza. Monoblokowa lufa stalowa gwintowana o 16 zwojach, zaopatrzona w stożkowy tłumik płomienia. Zastosowano zamek klinowy o ruchu pionowym. Zasilanie z łódek nabojowych mieszczących 4 naboje umieszczanych w prowadnicach nad komorą zamkową (prowadnica mieściła równocześnie 2 łódki, opróżnione łódki wypadały dołem, puste łuski także były odprowadzane do dołu). Opornik hydrauliczny umieszczony pod lufą, a sprężyna powrotna owinięta wokół lufy. Celownik przeziernikowy i mechanizmy naprowadzania umieszczone po obu stronach lufy dla obu celowniczych (kierunku i podniesienia). Spust umieszczony w pedale celowniczego podniesieniowego.

Działo było umieszczone na czterokołowym podwoziu, z kołami unoszonymi na pozycji bojowej dla uzyskania stabilnej podstawy. Z obu stron łoża dolnego znajdowały się wysięgniki zaopatrzone w śrubowe podpory pozwalające wypoziomować podstawę na stanowisku. Koła z ogumieniem pneumatycznym i zawieszenie działa były dostosowane do trakcji motorowej.

Model armaty Mk. I* różnił się udoskonaloną konstrukcją mechanizmu dosyłacza pocisków do komory nabojowej. Podwozie w wersji Mk. II zostało opracowane w Wielkiej Brytanii poprzez uproszczenie oryginalnej konstrukcji szwedzkiej. Model ten nie był przystosowany do współpracy z przelicznikiem artyleryjskim i do naprowadzania działa wykorzystywano jedynie refleksyjne celowniki przeziernikowe zamontowane na wysięgnikach po obu stronach lufy w osi wzroku obu celowniczych.

Amunicja:

Stosowano amunicje scaloną. Na stanowisko dostarczana w czteronabojowych łódkach.

Przeciwlotnicza z samolikwidatorem

Masa naboju:
Masa pocisku:
Prędkość wylotowa:
Masa pocisku:
Donośność pozioma:
Donośność pionowa:
2,1 kg
0,955 kg
853 m/s
0,907 kg
6.790 m
skuteczna 1.525 m,
maksymalna 4.300 m

Pocisk typu HE z czułym głowicowym zapalnikiem uderzeniowym. Umieszczony w części dennej smugacz po wypaleniu działał jako samolikwidator pocisku.

Źródła:

Ian V. Hogg „Allied artillery of World War Two”, wyd. The Crowood Press, 2001

Ian V. Hogg „Artyleria dwudziestego wieku”, wyd. Dom Wydawniczy Bellona, 2001

Chris Chant „Artillery”, wyd. Amber Books, 2005

Marcin Bryja „Artyleria niemiecka 1933-1945”, wyd. Militaria, 1996
Terry Gander, Peter Chamberlain „Enzyklopädie deutscher waffen 1939-1945”, wyd. Motorbuch Verlag, 2006

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *