Historia konstrukcji:
Karabin powtarzalny Lee-Enfield No. 1 Mk. III* został opracowany w Wielkiej Brytanii.
Po uzyskaniu niezależności przyjęty na uzbrojenie sił zbrojnych Iraku.
Dane techniczne:
Kaliber: Amunicja: Masa: Długość broni: Długość lufy: Zasilanie: |
7,7 mm 7,7x56R (.303 Enfield) bez bagnetu 3,92 kg z bagnetem 4,4 kg 1.138 mm 642 mm magazynek na 10 naboi |
Opis konstrukcji:
Zastosowano czterotaktowy zamek ślizgowy tłokowo-obrotowy, ryglowany symetrycznie przy pomocy rygla i nasady ryglowej znajdującej się w połowie długości trzonu. Lufa wkręcona w komorę zamkową, zaopatrzona w 5 lewoskrętnych bruzd. Kurek posiadał z tyłu tarczkę umożliwiającą ręczne napięcie (później tarczka została zastąpiona nacinanym uchwytem).
Naboje dosyłano za pomocą mieszczącej 5 naboi łódki, którą dostawiano do komory zamkowej przy odciągniętym w tylne położenie zamku i wpychano do magazynka. Magazynek dwurzędowy, pudełkowy dostawiany od dołu o pojemności 10 naboi. Istniała możliwość odłączenia magazynka od broni, ale nie wykorzystywano tej opcji do uzupełnienia amunicji.
Łoże i kolba rozdzielne. Kolba z chwytem półpistoletowym była mocowana długą śrubą w obsadzie komory zamkowej oraz zaopatrzona w stalowy trzewik przykrywający schowek. Stosowano trzy długości kolby w zależności od warunków fizycznych strzelca: długą, krótką oraz najkrótszą. Celownik ramieniowo-krzywiznowy z krzywizną w podstawie (wyskalowany od 200 do 2000 jardów), z suwakiem przesuwanym co 25 jardów, a precyzyjnie regulowany przy pomocy ślimakowej śruby mikrometrycznej co 5 jardów. Szczerbinka miała możliwość regulacji bocznej dla uwzględnienia wpływu wiatru. Wraz z karabinami stosowano standardowe bagnety Bayonet, Rifle, No. 1, Mk. I.
Amunicja:
Zwykła Cartridge, S.A., Ball, .303 inch Mk. VII
Masa pocisku: Ładunek miotający: Prędkość wylotowa: |
11,28 g 2,4 g kordytu MDT 5-2 744 m/s |
Pocisk pełnopłaszczowy z dwuczęściowym rdzeniem – w czubku na jednej trzeciej długości pocisku jest część aluminiowa, natomiast poniżej z wypełnieniem ołowianym z dodatkiem 2% antymonu.