Historia konstrukcji:
Komputer Z-3 był używany przez siły zbrojne Niemiec.
Zaprojektował go w 1941 roku Konrad Zuse, który założył własną firmę Zuse Apparanebau w Berlinie. Komponenty zostały wyprodukowane w niemieckich zakładach Dr. Kurt Pannke Apparatebau w Berlin/Lankwitz (kod producenta „bws”). Powstał jako rozwinięcie mechanicznego modelu komputera Z-2. Pierwsza prezentacja miała miejsce 12 maja 1941 roku.
Znalazł zastosowanie w instytucie Deutsche Versuchsanstalt für Luftfahrt w Berlin-Adlershof. Jedyny zbudowany egzemplarz został zniszczony podczas alianckiego nalotu. Zbudowana po wojnie replika jest eksponowana w Deutsches Museum w München (pol. Monachium).
Dane techniczne:
Masa: Częstotliwość: Pamięć: |
ok. 1.000 kg 5,33 Hz 64 słowa 22-bitowe |
Opis konstrukcji:
Elektroniczny komputer binarny wykonujący operacje matematyczne: dodawania, odejmowania, mnożenie, dzielenie i pierwiastkowanie na binarnych liczbach zmiennoprzecinkowych przechowywanych w 64 słowach pamięci. Program jest wprowadzany za pomocą 8-kanałowej perforowanej taśmy kartonowej Rechenplan i wykonywany w miarę wczytywania. Dla realizacji pętli należy końce taśmy skleić w pętlę. Dane wejściowe wprowadzane przez dziesiętną klawiaturę, natomiast wynik jest odczytywany z dziesiętnego wyświetlacza.
Urządzenie zawierało ok. 600 elektromechanicznych przekaźników w jednostce arytmetycznej, 1.400 elektromechanicznych przekaźników w module pamięci oraz 400 elektromechanicznych przekaźników w jednostce kontrolnej.