Szybowiec szkolno-treningowy General Aircraft G.A.L. 55

Historia konstrukcji:
Szybowiec G.A.L. 55 został opracowany w brytyjskich zakładach General Aircraft Ltd. w Feltham, Middlesex. Szybowiec ten powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie sił powietrznych Specification TX.3/43 z 16 kwietnia 1943 roku na płatowiec służący do szkolenia pilotów dla szybowca transportowego „Horsa”. W ramach tego samego zamówienia opracowano także konkurencyjny szybowiec szkolno-treningowy Airspeed AS.54.

Wymagania zamawiającego narzuciły układ dwuosobowego kokpitu z miejscami obok siebie. Pod koniec 1943 roku ukończono i przetestowano w locie 2 prototypy (numery ewidencyjne NP671 oraz NP674), które były wyholowane przez samolot wielozadaniowy „Lysander”. Ponieważ ich właściwości lotne odbiegały od używanych wówczas szybowców transportowych „Horsa” zadecydowano najpierw o przerwaniu budowy 3 prototypu (miał już nawet przyznany numer ewidencyjny NP678), a w 1945 roku zapadła decyzja o zamknięciu całego projektu.

Dane techniczne:

Załoga:
Masa:
 
Rozpiętość:
Długość:
Wysokość:
Powierzchnia nośna:
Prędkość maksymalna:
2 osoby
własna 748 kg
startowa 1.066 kg
10,706 m
7,785 m
2,77 m
16,90 m2
do 362 km/h

Opis konstrukcji:
Szybowiec zbudowany w układzie średniopłata konstrukcji całkowicie drewnianej. Załoga zajmowała miejsce w przeszklonej kabinie z fotelami umieszczonymi obok siebie. Płat był zaopatrzony w klapy oraz hamulce aerodynamiczne. Zastosowano trójkołowe stałe podwozie w układzie z kołem przednim. Balast wodny pozwalał na uzyskanie różnej konfiguracji obciążenia.

Źródła:

Tadeusz Królikiewicz „Encyklopedia szybowców transportowych”, wyd. Agencja Wydawnicza CB, 1999 r.