Historia konstrukcji:
Armata polowa Model 1880 opracowana w niemieckich zakładach Friedrich Krupp AG w Essen.
Holandia zakupiła działa tego typu w 1881 roku. Do końca lat 30-tych XX wieku na uzbrojeniu armii wciąż znajdowało się 108 dział. Po mobilizacji armii w 1940 roku działa tego typu stanowiły uzbrojenie 13 baterii wyposażonych w 52 działa.
Dane techniczne:
Kaliber: Masa: Masa lufy: Szybkostrzelność: |
84 mm na stanowisku 1.030 kg 450 kg 2 strz./min |
Opis konstrukcji:
Lufa stalowa osadzona na sztywno (bez mechanizmu pochłaniającego odrzut). Zamek pryzmatyczny. Jednoogonowe łoże zakończone lemieszem. Prędkość holowania zaprzęgiem konnym po drogach twardych 8 km/h. Obsługa działa liczyła 7 osób.
Amunicja:
Odłamkowo-burząca 8 patroon brisantgranaat
Masa pocisku: Prędkość wylotowa: Donośność: |
7,06 kg 460 m/s 5.000 m |
Wewnątrz korpusu pocisku wykonanego z lanego żelaza znajdowały się stalowe pierścienie generujące liczne odłamki po eksplozji ładunku czarnego prochu inicjowanego głowicowym zapalnikiem uderzeniowym Schokbuis No. 3.
Kartacz 8 patroon granaatkartets
Masa pocisku: | 7,03 kg |
Skorupa pocisku mieściła 195 ołowianych lotek o masie 13 gram.
Używano także pociski ćwiczebne oefenbrisantgranaat ze skorupą wykonaną z lanego żelaza, zapalnik był zastąpiony przez metalowy kapturek przez który wsypywano do wnętrza skorupy piasek wymieszany z ołowianymi kulkami dla uzyskania masy identycznej z pociskiem bojowym. Taki pocisk można było wielokrotnie wystrzelić na poligonie podczas ćwiczeń w czasie pokoju.